Nie istnieje uniwersalny test na inteligencję

Nie istnieje coś takiego, jak uniwersalny test na inteligencję. Wyniki w tego typu testów są bowiem zbyt mocno uwarunkowane różnicami kulturowymi. Pracę na ten temat opublikowano w najnowszym wydaniu pisma „Archives of Clinical Neuropsychology”.

Autorami badania są naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie (Nikaragua). Ich celem było określenie i wyjaśnienie wpływu różnic kulturowych na wyniki testów IQ. Na potrzeby eksperymentu przebadali 54 osoby w wieku od 18 do 54 lat: 27 z nich pochodzenia hiszpańskiego a 27 marokańskiego.

Różnice kulturowe między przedstawicielami obu grup były znaczące: mówili oni różnymi językami (hiszpański kontra arabski), wyznawali różne religie (chrześcijanie kontra muzułmanie), mieli różne tradycje i wywodzili się z bardzo odległych od siebie terenów (Europa kontra Afryka).

U wszystkich uczestników przeprowadzono kilka różnych testów mierzących zdolności intelektualnej, m.in. niewerbalny test inteligencji i testy neuropsychologiczne, mierzące pamięć wizualną, funkcje wykonawcze i różne funkcje poznawcze.

Okazało się, że wyniki testów pomiędzy badanymi grupami były bardzo różne. „Mimo iż obie grupy były podobne pod względem płci, poziomu wykształcenia i statusu społeczno-ekonomicznego, ich wyniki bardzo się od siebie różniły. W teście inteligencji niewerbalnej grupa hiszpańska uzyskał wyższy wynik IQ niż grupa z Maroka. Ponadto zdolności neuropsychologiczne użyte przez uczestników podczas rozwiązywania testów wyraźnie zależały od kraju pochodzenia. Oznacza to, że dany test może mierzyć różne funkcje poznawcze u osób z różnych kultur. Nigdy nie jest uniwersalny” - wyjaśniają autorzy pracy.

Jak podkreślają, wyniki ich badania jasno pokazują, że niewerbalne testy inteligencji nie mogą być uznane za kulturowo-niezależne i zawsze trzeba je oceniać biorąc pod uwagę kontekst kulturowy. (PAP)

kap/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cięcie cesarskie ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko niepowodzenia szczepienia przeciwko odrze

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera