Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
29.05.2014 aktualizacja 29.05.2014

Polskie łaziki na czele z Hyperionem rozpoczynają podbój pustyni w Utah

Łaziki marsjańskie, przygotowane przez polskich studentów, rozpoczynają zmagania w światowych zawodach University Rover Challenge, które odbędą się w dniach 29-31 maja w USA. Jednym z faworytów jest białostocki Hyperion 2, którego poprzednik brawurowo wygrał ubiegłoroczny konkurs.

Zawody University Rover Challenge (URC) są rozgrywane co roku, na przełomie maja i czerwca, na amerykańskiej pustyni w stanie Utah. W ekstremalnych warunkach, zespoły studenckie z całego świata i skonstruowane przez nich łaziki marsjańskie, rywalizują w czterech terenowych konkurencjach, symulujących misje marsjańskie.

Zespoły z polskich uczelni w zawodach uczestniczą od 2009 roku. Do rozpoczynających się w czwartek zawodów zgłosiło się 31 zespołów, w tym początkowo sześć z Polski. Jednym z faworytów będzie łazik Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej. Jego poprzednik Hyperion 1 wygrał ubiegłoroczną edycję, zdobywając rekordową liczbę punków – 493 na 500 możliwych.

Do udziału w konkursie zarejestrowano też drużyny: Eris z Politechniki Warszawskiej, Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej, PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej oraz SKN SIMP z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Do udziału zgłosił się też zespół z Politechniki Wrocławskiej z łazikiem Scorpio, ale ostatecznie wycofał się on z zawodów.

Zawody odbywają się na pustyni a baza marsjańska znajduje się 11 kilometrów od miasteczka Hanksville. „Atmosfera robi się wesoła, do Hanksville nadciągają drużyny. Łazik sprawuje się dobrze. Wszystko, co zaplanowaliśmy, działa jak należy. Zostały nam ostatnie poprawki, które dziś powinniśmy zrobić. Jeżeli chodzi o nastroje w drużynie - każdy odczuwa, że zawody coraz bliżej. Cały rok naszej pracy ma zostać poddany ostatecznym testom, w postaci zadań konkursowych. Co będzie, zobaczymy! Dajemy z siebie wszystko” – mówi koordynator i główny konstruktor Hyperiona 2, Michał Grześ

W środę na facebookowym profilu białostoccy studenci napisali, że przetestowali już Hyperiona w terenie. "Sprawuje się równie dobrze, jak jego poprzednik. Rozentuzjazmowani tym faktem wymyśliliśmy jeszcze kilka ulepszeń, które właśnie implementujemy” – napisali.

Hyperion Team rozpoczyna zawody 29 maja o godzinie 9.50 czasu Utah (17.50 czasu polskiego), od zadania, w którym musi pobrać próbkę z terenu i znaleźć w niej życie. Tego samego dnia łazik będzie musiał jeszcze dostarczyć astronaucie pakiet ratunkowy. W piątek drużynę studentów z Politechniki Białostockiej również czekają dwa zadania: jazda łazikiem po "marsjańskim" terenie, a wieczorem - prezentacja. Ostatnią konkurencją w sobotni poranek będzie zadanie serwisowe.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024