Astrofestiwal w województwie kujawsko-pomorskim

W Golubiu-Dobrzyniu odbędzie się w sobotę Astrofestiwal, jako część obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Głównym tematem tegorocznego Astrofestiwalu będzie Słońce - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Podczas Astrofestiwalu będzie można spotkać m.in. gen. Mirosław Hermaszewskiego, jedynego polskiego kosmonautę, który będzie gościem specjalnym imprezy. Oprócz spotkania z kosmonautą zaplanowano obserwacje nieba, koncert Tomasza Makowieckiego, koncert muzyki elektronicznej Józefa Skrzeka, pokazy doświadczeń fizycznych i chemicznych, tajemniczo brzmiącą „kuchnię molekularną” i inne atrakcje.

3. Kujawsko-Pomorski Astrofestiwal rozpocznie się o godzinie 15.00 przy Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Gołubiu-Dobrzyniu, gdzie funkcjonuje przyszkolne obserwatorium astronomiczne – astrobaza, jedna z kilkunastu tego typu placówek w województwie.

Następnie nastąpi przemarsz na zamek golubski i uroczyste otwarcie festiwalu. Dalsze atrakcje będą odbywać się na dziedzińcu zamku, w jednej z komnat oraz w okolicach zamku. Astrofestiwal potrwa do godzin nocnych, bowiem podczas tego typu imprezy nie może zabraknąć obserwacji planet i gwiazd na niebie. Wieczorem odbędzie się też pokaz multimedialny oraz widowisko artystyczne ilustrowane ogniem i muzyką.

W trakcie całego festiwalu będzie prowadzony także konkurs z nagrodami, wśród których znajdzie się m.in. teleskop astronomiczny.

Oprócz pierwszego polskiego kosmonauty, gośćmi specjalnymi imprezy będą także Michelle B. Larson - dyrektor Planetarium Adlera w Chicago, USA; prof. Krzysztof Górski – JLP/NASA, Charles Lawrence – JPL/NASA, Graca Rocha – JPL/NASA, Anthony Banday – Inst. de Recherche en Astrophique Toulouse.

Organizatorem festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a partnerami Starosta Golubsko-Dobrzyński, Zamek Golubski, TVP Bydgoszcz, Planetarium Media oraz Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.

Dokładny opis Astrofestiwalu, wraz z programem imprezy, można znaleźć na stronie internetowej www.astro-festiwal.pl

PAP - Nauka w Polsce

cza/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

  • 10.05.2024 EPA/Petra Bischoff

    Ekspertka: burza geomagnetyczna trwa; możliwa kontynuacja zórz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera