19.04.2024
PL EN
26.06.2014 aktualizacja 26.06.2014

Studenci UW na 5. miejscu w mistrzostwach programowania zespołowego

Piąte miejsce i srebrny medal wywalczył w środę zespół programistów z Uniwersytetu Warszawskiego w światowym finale Akademickich Mistrzostw w Programowaniu Zespołowym (ACM-ICPC) w Rosji. Studentom udało się rozwiązać pięć z dwunastu zadań.

W finałach w Jekaterynburgu w Rosji wzięły udział 122 zespoły studentów z całego świata. Trzyosobowe drużyny miały jeden komputer i pięć godzin na rozwiązanie problemów algorytmicznych, które mogłyby wystąpić w życiu. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego i zdobyła 16,5 tys. dol.

UW - które wywalczyło 5. miejsce - reprezentowali studenci z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki (MIM UW): Jarosław Błasiok, Tomasz Kociumaka i Jakub Oćwieja. Drużyny, które zajęły miejsca od piątego do ósmego, otrzymywały srebrne medale i po 4,5 tys. dol.

Jak w rozmowie z PAP powiedział opiekun zespołu, prof. Jan Madey z MIM UW, zespół z UW rozwiązał pięć zadań. "Jedno z zadań chłopcy rozwiązali jako pierwsi. To również jest nagradzane" - zaznaczył rozmówca PAP.

Prof. Madey dodał, że zadania w tym roku były bardzo trudne. "Wśród 12 zadań były aż cztery, których nie rozwiązał nikt" - przyznał informatyk. Podkreślił też, że ok. jednej czwartej drużyn nie rozwiązało ani jednego zadania. "A przecież to byli zwycięzcy z całego świata! To mówi o skali trudności tych zadań" - skomentował opiekun.

Zawodnicy mogli wziąć udział w zawodach po raz ostatni, bo niedługo kończą studia. Prof. Madey zwrócił jednak uwagę, że jeden z członków zespołu, Tomasz Kociumaka, brał już udział w zawodach w zeszłym roku. Wtedy zespół z UW zajął 6. miejsce.

"Od 20 lat - rok w rok - jesteśmy w finałach. Pod tym względem nie ma na świecie uczelni, która by nam dorównywała. Kanadyjskie Waterloo, z którym szliśmy do tej pory łeb w łeb, nie awansowało w tym roku do finału" - ocenił Madey udział UW w ACM-ICPC.

W finałach startowali jeszcze - oprócz UW - reprezentanci dwóch innych polskich uczelni - Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Jagiellońskiego. Drużynom tym nie udało się jednak wywalczyć medali.

Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata. Tegoroczni finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach regionalnych rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Wystartowało w nich ponad 32 tys. studentów z 2286 uczelni z 94 krajów.