Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
27.06.2014 aktualizacja 27.06.2014

Już ponad 110 instytucji podpisało "Pakt dla Horyzontu 2020"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Już ponad 110 instytucji naukowych podpisało przygotowany przez resort nauki "Pakt dla Horyzontu 2020". Uczelnie zobowiązują się w nim do działań na rzecz szerokiego udziału w konkursach Horyzontu 2020, a ministerstwo do premiowania naukowców ubiegających się o europejskie granty.

Horyzont 2020 to unijny program ramowy na rzecz badań naukowych i innowacji. Jego siedmioletni budżet na lata 2014-2020 wyniesie prawie 80 mld euro. \"Pakt dla Horyzontu 2020\" ma zmobilizować polskich badaczy, aby skuteczniej sięgali po środki Unii Europejskiej.

O podpisywanie \"Paktu dla Horyzontu 2020\" minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska zaapelowała do naukowców na początku czerwca w liście wysłanym do rektorów uczelni, dyrektorów instytutów badawczych oraz Polskiej Akademii Nauk.

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe resortu nauki, do paktu przystąpiły już największe uczelnie, poszczególne uczelniane wydziały i instytuty badawcze. W sumie jest to ponad 110 instytucji, których lista jest dostępna na stronie: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/minister-nauki-apeluje-o-podpisanie-paktu-dla-horyzontu-2020.html.

Wśród sygnatariuszy znalazły się m.in.: Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Białostocka, Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Fizjologii Roślin PAN w Krakowie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Instytut Geofizyki PAN w Warszawie, Instytut Spawalnictwa w Gliwicach, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Opolska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Śląski, Akademia Leona Koźmińskiego, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Lista sygnatariuszy będzie jednak dłuższa, bo instytucje zainteresowane przystąpieniem do \"Paktu\" wciąż mogą zgłaszać się na adres mailowy: paktdlahoryzontu@nauka.gov.pl. Będzie ona na bieżąco aktualizowana i prezentowana na stronach internetowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W \"Pakcie dla Horyzontu 2020\" resort nauki zobowiązuje się do wypracowania - wspólnie z Komitetem Ewaluacji Jednostek Naukowych - nowych zasad oceniania instytucji naukowych, tak by uwzględniły one m.in. uczestnictwo i sukcesy jednostki naukowej w konkursach Horyzontu 2020. Usprawniona zostanie działalność Krajowego Punktu Kontaktowego oraz 11 Regionalnych Punktów Kontaktowych. Mają one już nie tylko informować naukowców o konkursach Horyzontu, ale też wprowadzać system ich wspierania. Największa zmiana polegać ma jednak na obowiązkowej ewaluacji projektu przez doświadczonych ekspertów jeszcze przed jego złożeniem w konkursie europejskim.

Agencje MNiSW, takie jak Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, mają identyfikować projekty badawcze o największym potencjale i zapewniać indywidualne wsparcie potencjalnym wnioskodawcom. \"Pakt\" zakłada również wprowadzenie mechanizmów wsparcia uczestnictwa polskich naukowców w Horyzoncie 2020 np. poprzez program „Granty na granty”, umożliwiający finansowanie przygotowania i preoceny wniosków. Powstanie też portal informujący o trybie i zasadach konkursów w Horyzoncie, w którym będzie można znaleźć informacje o dobrych praktykach uczelni i instytutów badawczych. Jesienią ruszy z kolei 10 konferencji w głównych miastach akademickich w Polsce, podczas których omawiane będą możliwości, jakie stwarza Horyzont 2020.

Podpisujące \"Pakt\" uczelnie, instytuty naukowe PAN i instytuty badawcze zobowiązują się z kolei m.in. do budowania efektywnego zaplecza, które wspiera naukowców starających się o finansowanie z Horyzontu 2020; uwzględniania aktywności w Horyzoncie 2020 w procesie oceny i awansu pracowników naukowych. Naukowcy sygnujący \"Pakt\" deklarują również chęć budowania optymalnych warunków do przyjmowania w polskich uczelniach i instytutach projektów badawczych finansowanych w ramach Horyzontu 2020, a uzyskanych za granicą.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024