Nauka dla Społeczeństwa

29.04.2024
PL EN
02.07.2014 aktualizacja 02.07.2014

Studenci mają szanse na eksperymenty z ESA

Studenci, którzy mają pomysły na naukowe eksperymenty w przestrzeni kosmicznej, mogą przeprowadzić je w ramach konkursu organizowanego m.in. przez ESA. Najlepsi umieszczą swoje eksperymentalne urządzenia na rakietach REXUS lub balonach BEXUS. Zgłoszenia można przesyłać do 13 października.

Program REXUS/BEXUS, w ramach którego przeprowadzane są eksperymenty rakietowe i balonowe, organizuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy ze Szwedzką Narodową Agencją Kosmiczną i Niemiecką Agencją Kosmiczną.

Każdego roku, w ramach tego projektu, dwie rakiety i dwa balony wypuszczane są w przestrzeń kosmiczną. Umożliwiają one przeprowadzenie około dwudziestu eksperymentów. Dzięki temu europejscy studenci mogą przeprowadzać naukowe i inżynierskie badania, które są finansowane przez organizatorów programu.

W konkursie mogą brać udział zespoły z 29 krajów należących do ESA, lub krajów z nią stowarzyszonych: Austrii, Belgii, Kanady, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgrzech, Irlandii, Włoch, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii. Aplikujący powinni mieć między 18. a 32. rokiem życia i być studentami dziennymi lub doktorantami kierunków związanych z tematyką programu.

Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń do konkursu upływa 13 października 2014 r. Organizatorzy wybiorą 15 najlepszych. Ich autorzy otrzymają zaproszenie na warsztaty, które odbędą się na początku grudnia. Przedstawione tam propozycje oceni panel ekspertów. Ostatecznie w programie REXUS/BEXUS swoje kosmiczne eksperymenty przeprowadzi maksymalnie 10 zespołów. Dołączą one do 10 zespołów niemieckich, dla których przewidziano oddzielny konkurs.

BEXUS 20 i 21 to dwa balony stratosferyczne, które swoje zadanie będą wykonywały jesienią 2015 roku. Po starcie osiągną wysokość między 25 a 30 km i w stratosferze pozostaną od dwóch do pięciu godzin. Z kolei REXUS 19 i 20 to rakiety, które w przestrzeń kosmiczną zostaną wyniesione wiosną 2016 roku. Osiągną wysokość między 75 a 90 km, jednak czas ich pobytu w przestrzeni kosmicznej będzie znacznie krótszy niż balonów. Eksperymenty przeprowadzane na każdym z nich mogą potrwać maksymalnie pięć minut. Wszystkie wystartują z centrum kosmicznego Esrange Space Center, znajdującego się w północnej Szwecji.

W 2010 roku, dzięki udziałowi w programie, swój eksperyment w konkursie przeprowadzili studenci Politechniki Warszawskiej. Skonstruowane przez nich urządzenie o nazwie SCOPE 2.0 (Stabilized Camera Observation Platform Experiment) po raz pierwszy w historii znalazło się na pokładzie startującego balonu stratosferycznego. Ten systemem sterowania i stabilizacji kamery, zamontowany na pokładzie balonu stratosferycznego lub bezzałogowego statku latającego, może śledzić wybrane punkty na powierzchni Ziemi przy jednoczesnym eliminowaniu wpływu wahań na otrzymywane nagranie.

Szczegółowe informacje na temat konkursu REXUS/BEXUS są dostępne na stronie: http://www.rexusbexus.net/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024