Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
03.07.2014 aktualizacja 03.07.2014

Ośmioro studentów nagrodzono w Programie Stypendialnym dla Liderów

Ośmioro studentów otrzymało w środę stypendia w wysokości 3 tys. euro w jedenastej edycji Programu Stypendialnego dla Liderów, organizowanego przez Fundację GE. Dwuletnie stypendia mają im pomóc w zdobywaniu wiedzy i umiejętności przywódczych.

Program Stypendialny dla Liderów, sponsorowany przez Fundację GE i koordynowany przez Instytut Edukacji Międzynarodowej, ma pomagać w rozwoju kompetencji i zdolności przywódczych jego laureatów.

Stypendyści otrzymają 3 tys. euro, a także razem ze stypendystami z Czech, Węgier i Rumunii wezmą udział w seminarium, które odbędzie się w Budapeszcie. W ramach regionalnego Programu Rozwoju Zdolności Przywódczych będą tam budować regionalną sieć kontaktów, niezbędną dla przyszłych liderów.

W 2014 roku w gronie laureatów, którzy w środę otrzymali certyfikaty uczestnictwa w programie, znalazło się czworo studentów z Politechniki Warszawskiej: Katarzyna Borowiec, Paweł Druc, Karolina Kulesz i Patrycja Wrzosek. Dwóch zwycięzców: Jędrzej Borkowski i Patryk Seweryn, studiuje na Politechnice Łódzkiej. Wśród laureatów znalazły się też: Kamila Chmielewska z Politechniki Wrocławskiej i Karolina Drobotowicz z Politechniki Gdańskiej.

"Wśród ośmiorga laureatów jest aż pięć kobiet, co szczególnie nas cieszy bo w naukach technicznych było ich dotychczas mało, ale to się na szczęście zmienia. Widać, że kobiety też mogą osiągać sukcesy w tak prestiżowych konkursach jak ten. Motywowanie, które trwa całe lata, spowodowało, że w ostatnich latach liczba studentek na politechnikach wzrosła do 37 proc." - powiedział podczas uroczystości rozdania nagród wiceminister w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Włodzisław Duch.

Karolina Drobotowicz, która właśnie ukończyła drugi rok na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, pracuje m.in. w studenckim kole automatyków i organizuje jeden z największych turniejów robotycznych w Polsce. "W planach na przyszły rok mam wreszcie zbudowanie mojego pierwszego robota turniejowego. Możliwe, że później w ramach pracy inżynierskiej moja kariera rozwinie się w stronę robotów bardziej użytkowych" - powiedziała PAP Drobotowicz. "Cieszę, się że dzięki udziałowi w programie będę mogła wziąć udział w wielu szkoleniach i będę mogła zobaczyć jak wygląda praca w firmie. Mam nadzieję, że nie tylko sam wpis w CV, ale też nowe umiejętności, pomogą mi później w szukaniu przyszłej pracy" - dodała.

Inna z laureatek Katarzyna Borowiec z Politechniki Warszawskiej studiuje energetykę na Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa. "Myślałam o tym by nagrodę przeznaczyć na kurs języka francuskiego. W najbliższej przyszłości chcę się zająć wolontariatem i myślę, że to też pomoże mi w rozwijaniu umiejętności pracy w grupie" - powiedziała PAP.

Sukces Programu Stypendialnego dla Liderów na Węgrzech w 2002 roku sprawił, że szybko objął inne kraje regionu. W Polsce realizowany jest od 2003 roku we współpracy z uczelniami technicznymi: Politechniką Gdańska, Politechniką Wrocławską, Politechnika Łódzką, Politechniką Warszawską i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Do tej pory skorzystało z niego 130 polskich studentów. Regionalne edycje są organizowane też w Czechach i Rumunii. Jednak w programie uczestniczy też sześć krajów z innych kontynentów: Kanada, Indie, Indonezja, Korea Południowa, Tajlandia i Wietnam.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024