Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
09.07.2014 aktualizacja 09.07.2014

Pszczela wystawa czasowa w Centrum Nauki Experyment

Kilkanaście stanowisk przybliżających m.in. zachowanie pszczół różnych gatunków znalazło się na wystawie czasowej Urbanbees: Pszczoły w mieście, którą w wakacje można zobaczyć w gdyńskim Centrum Nauki Experyment. Zwiedzający dowiedzą się np. co zostanie na naszych talerzach w świecie bez pszczół i jak zaprosić je do miast.

Interaktywna wystawa Urbanbees: Pszczoły w mieście - powstała w ramach europejskiego programu LIFE+ Biodiversity. Od 2014 roku ma odwiedzić 12 europejskich miast. Gdynia jest pierwszym polskim miastem goszczącym wystawę.

"Centrum Nauki Experyment, prezentując wystawę Urbanbees: Pszczoły w mieście oraz szereg wydarzeń z nią związanych, zwraca uwagę na ważną rolę jaką pszczoły pełnią w ekosystemie. Składa się ona z pięciu głównych stacji, które poruszają tematykę badań nad dzikimi pszczołami, różnorodności gatunków, zagrożenia wymarciem oraz działań, które każdy mieszkaniec miasta może podjąć, aby przyczynić się do ochrony tych cennych stworzeń" - informuje w przesłanym komunikacie Barbara Betlejewska z Centrum Nauki Experyment.

Na wystawie, przy kilkunastu stanowiskach, goście będą mogli przekonać się w praktyce, co pozostałoby na naszych talerzach w świecie bez pszczół, poznać bliżej budowę i zachowania poszczególnych gatunków, a także dowiedzieć się, jak „zapraszać” pszczoły do miast, jak budować dla nich „schronienia”, oraz jakie małe gesty w codziennym życiu mogą się przyczynić do ich ochrony. Wystawę czasową można odwiedzić w ramach biletu do Centrum Nauki Experyment.

Oprócz samej wystawy Centrum przygotowało szereg działań dotyczących ochrony dzikich pszczół: interaktywne warsztaty, projekcje filmowe oraz wykłady. Szczegółowe informacje dotyczące tych wydarzeń są dostępne na stronie: www.experyment.gdynia.pl

Na świecie są tysiące gatunków pszczół, a większość z nich żyje dziko. Podobnie jak ich udomowione kuzynki, dzikie pszczoły są dziś zagrożone wymarciem. Miasta mogą być dla nich schronieniem. Badania z ostatnich lat wykazują spadek populacji wielu gatunków owadów, szczególnie tych zapylających. Dzikie rośliny oraz plony uprawiane w Europie zależne są od zapylania głównie przez pszczoły. Wartość usługi, świadczonej za darmo przez owady oszacowana jest na około 153 mld euro rocznie w skali całej planety.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024