Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
14.07.2014 aktualizacja 14.07.2014

10 mln artykułów naukowych na platformie Infona

Ponad 10 mln artykułów naukowych, ponad 7 tys. czasopism naukowych i blisko 14 tys. książek zwiera portal komunikacji naukowej - Infona. System powstał w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW).

Platforma komunikacji naukowej - Infona - umożliwia dostęp do publikacji z różnych obszarów wiedzy. Ułatwia także współpracę, wymianę wiedzy, opinii i doświadczeń w środowisku naukowym.

Dla instytucji naukowych system może być przestrzenią do prezentowania rezultatów prac badawczych oraz udostępniania materiałów edukacyjnych. Instytucje naukowe mogą prezentować w serwisie publikacje, wykłady w postaci wideo, materiały edukacyjne, czy rozprawy doktorskie, udostępniając je środowisku akademickieemu w Polsce i na świecie.

System będzie zawierał zarówno publikacje z istniejących już kolekcji (np. baz czasopism), jak i treści zdeponowane i udostępnione przez samych naukowców – użytkowników serwisu. Ilość treści dostępnych w serwisie systematycznie rośnie. Pozwala on na gromadzenie i udostępnianie milionów dokumentów o łącznej wielkości kilkunastu terabajtów.

Badacze mogą łatwo pracować z publikacjami poprzez mechanizm wyszukiwania wzbogacony o podpowiedzi słów kluczowych; tworzenie list publikacji „do przeczytania”; ułatwienia w deponowaniu publikacji, w trakcie którego system rozpoznaje dziedzinę nauki i automatycznie klasyfikuje artykuł, rozpoznaje język i uzupełnia metadane artykułu; Wirtualne Laboratorium Transkrypcji umożliwiające sprowadzanie zeskanowanych publikacji do postaci tekstowej.

System umożliwia też tworzenie profilu naukowca; łatwe wyszukiwanie badaczy zajmujących się daną dziedziną; samodzielne deponowanie treści; tworzenie grup roboczych; dzielenie się treściami.

System Infona powstał w ramach projektu SyNaT. Platforma, stworzona przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, wykorzystuje również systemy: rozpoznawania mowy stworzony przez Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych; klasyfikacji dokumentów powstały na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz generowania słów kluczowych opracowany przez Politechnikę Warszawską. Narzędzia do wyszukiwania stworzyli naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, a Wirtualne Laboratorium Transkrypcji to rozwiązanie opracowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024