Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
23.07.2014 aktualizacja 23.07.2014

Tanie badania laboratoryjne dzięki folii bąbelkowej

Tania i dostępna folia bąbelkowa do pakowania może zastąpić wielokrotnie droższe plastikowe płytki z dołkami, stosowane w badaniach laboratoryjnych -informuje pismo „Analytical Chemistry”.

Do próbek o małej objętości zwykle stosuje się standardowe, wykonane ze sztucznego tworzywa płytki z 96 dołkami. Są wygodne w użyciu, ale stosunkowo kosztowne – od 1 d 5 dolarów za sztukę. Dla wielu krajów to zbyt drogo.

Dlatego George Whitesides z Harvard University poszukiwał produktu zastępczego – tańszego, lecz o wysokiej jakości. Jak się okazało, wymagania spełnia stosowana do owijania przesyłek i wyściełania kopert folia bąbelkowa.

Jak podkreśla Whitesides, folia jest łatwo dostępna, lekka i dostępna w różnych wykonaniach, różniących się wielkością bąbelków. Wnętrze plastikowych pęcherzyków jest sterylne, co pozwala się obyć bez kosztownej aparatury do sterylizacji.

Aby wprowadzić do pęcherzyka badaną próbkę i odczynnik, trzeba nakłuć folię. Jak wykazali badacze, powstały otwór daje się łatwo zasklepić przy pomocy... preparatu do utwardzania paznokci. Folia wydaje się nadawać zwłaszcza do prostych badań, opierających się na przykład na zmianie koloru odczynnika. Naukowcom z Harvardu udało się przy użyciu folii przeprowadzić testy wykrywające anemię oraz cukrzycę, a także hodować pospolite bakterie Escherichia coli i często wykorzystywane do eksperymentów biologicznych nicienie Caenorhabditis elegans.

„Podoba nam się pomysł z wykorzystaniem materiałów, które są łatwo dostępne, sprawdzenie, jak wiele z nimi możemy zrobić, wykraczając daleko poza ich przeznaczenie i dostosowując je do rozwiązania lokalnych problemów" - mówi Whitesides.

Wcześniej kierowany przez niego zespół opracował m.in. sposoby wykorzystania papieru do badania jakości wody, roweru jako źródła energii oraz trzepaczki do jajek i odtwarzacza CD jako wirówek laboratoryjnych. (PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024