Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
24.07.2014 aktualizacja 24.07.2014

Senat za zmianami w programie wieloletnim UAM

Obniżenie kosztów realizacji programu wieloletniego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o ponad 54 mln zł i przedłużenie czasu jego realizacji do 2017 roku - zakłada nowelizacja ustawy, którą w czwartek przyjął Senat.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004–2015" głosowało 78 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Ustawę dotyczącą programu wieloletniego Sejm uchwalił w 2004 r. w związku z przypadającą w 2011 roku 400. rocznicą utworzenia uniwersytetu w Poznaniu przez króla Polski Zygmunta III Wazę. W związku z inflacją i długim procesem inwestycyjnym w 2010 r. dokonano pierwszej nowelizacji ustawy. Wzrosła wówczas wartość realizowanych w ramach programu inwestycji i przesunięto termin zakończenia programu z roku 2011 do roku 2015.

W przyjętej przez Senat nowelizacji, czas realizacji programu wieloletniego przedłużono do 2017 roku. Wartość całego przedsięwzięcia inwestycyjnego uległa jednak obniżeniu o ponad 54 mln zł.

„Jako powód wydłużenia okresu realizacji programu wieloletniego podano przedłużające się negocjacje w sprawie nabycia nieruchomości niezbędnych z punktu widzenia realizowanych inwestycji oraz procedury administracyjne związane z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla obiektów sportowych” – wyjaśniał w środę podczas posiedzenia Senatu senator Piotr Gruszczyński (PO).

Wydłużenie czasu realizacji programu „wydaje się sensowne i wreszcie domknie budowę tego ciekawego i jednego z największych kampusów akademickich w Polsce" - przekonywał podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr hab. Jacek Guliński podczas wcześniejszego posiedzenia senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

Z kolei – jak wyjaśniał na posiedzeniu Senatu Gruszczyński - obniżenie wartości kosztorysowej zadań inwestycyjnych wynika z faktu, że budowa kortów tenisowych, stadionu lekkoatletycznego i boiska do piłki plażowej zostanie zrealizowana częściowo ze środków własnych. Ponadto zrezygnowano z części wyposażenia Wydziału Chemii oraz podjęto starania, by budowę domów studenckich zrealizować w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Nowelizację ustawy poparło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Również senackie komisje: Nauki, Edukacji i Sportu oraz Budżetu i Finansów Publicznych rekomendowały jej przyjęcie bez poprawek.

Rektor UAM prof. Bronisław Marciniak podczas posiedzenia senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu dziękował za możliwość budowania Kampusu Morawsko. "To kampus obejmujący połowę uniwersytetu, obejmuje głównie nauki przyrodnicze i ścisłe, obiekty sportowe, akademiki" - powiedział. Dodał, że kampus to 100 ha gruntów w północnej części Poznania.

W ramach programu wieloletniego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza rozbudował m.in. uczelniany kampus i obiekty sportowe, dokończył też budowę Wydziału Chemii. Program jest jednym z dwóch uczelnianych programów wieloletnich, realizowanych z budżetu państwa. Drugim objęty jest Uniwersytet Jagielloński.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024