Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
01.08.2014 aktualizacja 01.08.2014

Polski węzeł InnoEnergy: nauka i przedsiębiorczość

Jest sztuką dostać się do „dobrego klubu”, jakim jest węzeł najlepszych europejskich uczelni i instytutów naukowych pracujących nad innowacjami w obszarze energetyki. A już prawdziwym powodem do dumy może być fakt przewodniczenia takiej wyselekcjonowanej grupie liderów. A taką właśnie rolę – koordynatora Węzła Wiedzy i Innowacji w ramach Wspólnoty KIC InnoEnergy - pełni krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza.

Węzeł wiedzy i innowacji to jednostka w strukturze European Institute of Innovation and Technology (EIT). Misją konsorcjum naukowo-przemysłowego Knowledge and Innovation Community (KIC) InnoEnergy jest tworzenie i wdrażanie innowacyjnych technologii. Konsorcjum składa się z sześciu tzw. węzłów. Pracami polskiego węzła w Krakowie kieruje spółka CC Poland Plus – a część merytoryczną koordynuje prof. dr hab. inż. Tomasz Szmuc.

„Misją KIC jest integracja badań, innowacji i edukacji. Nasi magistranci i doktoranci biorą udział w projektach prowadzonych z partnerem przemysłowym (przez nasz lub inne węzły), a w ramach rozwijania przedsiębiorczości finansujemy tworzenie start-upów związanych z energetyką” – mówi prof. Tomasz Szmuc.

Serwis Nauka w Polsce opisywał już sztandarowe projekty, które najlepiej świadczą o klasie badań prowadzonych w ramach KIC InnoEnergy. Więcej na ten temat – tutaj.

Wspieranie przedsiębiorczości w KIC uzupełnia się z działalnością InnoAGH. Jest to spółka ze stuprocentowym udziałem AGH, która możemy tworzyć spin-offy, popularnie zwane spółkami profesorskimi, w których InnoAGH obejmuje część udziałów.

„Proces tworzenia spółek przez AGH jest w skali Polski wzorcowy, a KIC daje nam możliwość wyniesienia tego na poziom europejski. Każdy węzeł, a jest ich sześć, organizuje tzw. Venture Capital Day, gdzie spotykają się przyszli inwestorzy oraz ci, którzy chcieli skorzystać z finansowania przedsięwzięć innowacyjnych. Jeśli ktoś jest z nami, jest też bardziej widoczny w kręgu biznesowo-innowacyjnym” – mówi prof. Szmuc, pełniący jednocześnie funkcję prezesa Rady Nadzorczej InnoAGH.

Wśród utworzonych firm typu spin-off, które korzystają na współpracy z sześcioma węzłami wspólnoty InnoEnergy, jest związana z inteligentnymi budynkami spółka konsultingowa, która działa w obszarze sektora energetycznego. Profesjonalne doradztwo ma na celu integrację rozproszonych źródeł energii do publicznych sieci, optymalizację zużycia, zmniejszenie kosztów. Inna firma to Tegeos, która rozwija i sprzedaje aparaturę badawczą do pomiarów elektrochemicznych.

KIC to jednostka międzynarodowa. Jej budżet wynosi 100-150 mln euro na rok, z czego jedną czwartą finansuje EIT, a pozostała część funduszy pochodzi z uczelni i instytutów badawczych, od przemysłu, bankowości, organizacji rządowych i samorządowych. Polski węzeł obok AGH współtworzą: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Grupa Tauron i inne podmioty odgrywające kluczową rolę w energetyce.

Zdaniem prof. Szmuca, dzięki KIC polskim uczelniom łatwiej jest walczyć o finansowanie z programu Horyzont 2020. W innowacyjnych projektach partnerzy są zawsze „pod ręką”, a badania poszczególnych ośrodków wzajemnie się uzupełniają. Na miejscu jest też partner przemysłowy.

W ramach KIC prowadzone są również studia drugiego i trzeciego stopnia w obszarze energetyki. Zasadą jest, że student czy doktorant zasadniczą część odbywa na uczelni macierzystej, potem specjalizuje się w innym ośrodku, zazwyczaj w innym węźle, a dodatkowo przechodzi kurs przedsiębiorczości w Szkole Biznesu w Barcelonie.

Warto jeszcze raz podkreślić, że w gronie najlepszych uczelni zajmujących się badaniami związanymi z energetyką, to właśnie AGH została wybrana na koordynatora prac węzła. Prof. Szmuc uzasadnia to nie tylko dobrą lokalizacją Akademii, ale przede wszystkim jej poziomem i osiągnięciami, w szczególności w pracach na styku nauki i gospodarki.

„AGH jest jedną z największych politechnik w Polsce, rokrocznie jesteśmy nagradzani jako lider innowacji, mamy dobrą współpracę z przemysłem i szerokie kontakty. Nie należy nas kojarzyć jedynie z węglem, lecz możemy się pochwalić licznymi osiągnięciami w obszarze inżynierii chemicznej i materiałowej, nowoczesnych technik informacyjnych (elektronika, automatyka, robotyka, informatyka), jak również badań podstawowych (fizyka, matematyka)” – podsumowuje naukowiec.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

kol/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024