Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
31.07.2014 aktualizacja 31.07.2014

Otyłe dzieci łatwiej gubią kilogramy, gdy odchudzają się także rodzice

Leczenie otyłości u przedszkolaków przynosi znacznie lepsze rezultaty, jeśli terapii podda się także rodzic z nadwagą - przekonują naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie "Pediatrics".

Badaniami objęto 96 dzieci w wieku od 2 do 5 lat z nadwagą i otyłością. Każdemu dziecku towarzyszył rodzic, u którego również występowała nadwaga lub otyłość. U dzieci, które przechodziły program utraty wagi wraz z mamą lub tatą, masa ciała zwiększała się bardziej adekwatnie w stosunku do wzrostu, przy czym malał ich wskaźnik masy ciała (BMI). W ciągu 24 miesięcy przybrały one na wadze około 5,5 kg, podczas gdy dzieci z grupy kontrolnej - ponad 7 kg.

Rodzice poddani terapii zgubili średnio ponad 6 kg, a ich BMI zmniejszyło się o 2 jednostki. W grupie kontrolnej nie zaobserwowano żadnych zmian.

W walce z otyłością każdej rodzinie towarzyszył asystent, który udzielał instrukcji dotyczących odżywiania i ćwiczeń, a także zapewniał wsparcie psychologiczne. Asystent pracował z rodzinami podczas sesji edukacyjnych oraz konsultacji telefonicznych.

Zadaniem rodziców było zapewnienie dziecku zdrowej żywności w odpowiednich proporcjach, przy jednoczesnym unikaniu produktów o dużej zawartości cukru i tłuszczu, oraz prowadzenie dziennika, w którym opisywali codzienny jadłospis dziecka oraz odnotowywali poziom aktywności fizycznej. Zgodnie z założeniem programu dzieci miały w każdym tygodniu tracić 0,25 - 0,5 kg, a rodzice co najmniej 0,5 kg.

"Rezultaty tych badań sugerują, że tradycyjne podejście do zapobiegania oraz leczenia nadwagi i otyłości, które koncentrowało się jedynie na dziecku, można uznać za przestarzałe" - mówi kierująca badaniami dr Teresa A. Quattrin. (PAP)

koc/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024