W centrum EIT+ we Wrocławiu powstanie laboratorium chemiczne dla dzieci

Profesjonalne laboratorium chemiczne dla dzieci powstanie do 2015 r. we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, które od kilku lat popularyzuje naukę wśród najmłodszych w swoim obiekcie nazwanym Ogród Doświadczeń - Humanitarium. To efekt porozumienia z firmą BASF.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP w środę Joanna Piątek z EIT+, podpisano już list intencyjny z firmą BASF, a planowane wrocławskie laboratorium będzie drugim w Polsce – po otwartym w 2011 r. Teens Lab w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

„Bardzo nam zależy, by możliwość dokonywania doświadczeń w takim profesjonalnie wyposażonym laboratorium była dla dzieci jednocześnie prawdziwą przygodą, ale również i inspiracją do zainteresowania się chemią czy szerzej nauką” - dodała Piątek.

Jak podkreśliła, projekt edukacyjny Kid\'s Lab BASF jest prowadzony od wielu lat przez tę firmę w wielu miejscach na całym świecie i cieszy się ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem. Laboratoria działają w ponad 30 krajach m.in. Kanadzie, USA, Australii, Turcji, Chinach czy na Węgrzech.

„BASF to renomowana firma, dlatego cieszymy się, że chce współpracować właśnie z nami. Taktujemy to jako spore wyróżnienie i szansę na przyszłość. Tym bardziej, że BASF inwestuje też w swoją fabrykę w nieodległej od Wrocławia Środzie Śląskiej” - mówiła Piątek.

Ponad 90 mln euro kosztowała budowa fabryki katalizatorów samochodowych BASF, którą w połowie lipca tego roku otwarto w Środzie Śląskiej. W zakładzie pracuje 100 osób, a do 2016 r. inwestor zamierza zwiększyć zatrudnienie o 300 osób.

Fabryka, która jest największym zakładem BASF w Europie produkującym katalizatory samochodowe, powstała na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

BASF to niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne o globalnym zasięgu. W Polsce firma zatrudnia około 430 pracowników. Zakłady firmy znajdują się również w Myślenicach (Małopolskie), gdzie wytwarzane są domieszki do betonów oraz w Śremie (Wielkopolskie), gdzie produkowana jest chemia budowlana. Obroty w BASF Polska w zeszłym roku wyniosły 722 mln euro.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to spółka, która ma wspomagać na Dolnym Śląsku rozwój gospodarki opartej na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz miasto Wrocław. (PAP)

ros/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: niektóre konie rozpoznają siebie w lustrze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera