Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
02.08.2014 aktualizacja 02.08.2014

Wydział ceramiczny AGH jak przedsiębiorstwo wiedzy

Naukowcy z Katedry Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej (WIMiC AGH), kierowanego przez prof. Jerzego Lisa ściśle współpracują z przemysłem.

Jesteśmy przedsiębiorstwem wiedzy, które prężnie współpracuje z przemysłem. Ceramika i nowe materiały to ogromne pole do badań i innowacji a niemal od 65 lat istnienia wydziału wyniki naszych prac znajdują zastosowanie w praktyce. Z tego można się utrzymać! – twierdzi prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, dziekan WIMiC AGH i prezes zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH Sp. z o.o.

Razem z partnerami komercyjnymi WIMiC realizuje prawie 200 projektów badawczych i wdrożeniowych finansowanych głownie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Fundusze na badania zdobywane są także wprost od firm, ponieważ uczeni realizują zlecenia na wykonanie prac B+R i wykonując ekspertyzy. Przygotowują też propozycje na konkursy w ramach perspektywy Horyzont 2020.

„We współczesnych firmach produkujących płytki trudno rozpoznać dawne fabryki. Paradyż, Tubądzin czy Opoczno bardziej przypominają futurystyczne zakłady, gdzie wszystko jest zautomatyzowane. Te firmy współpracują z nami na podstawie umów, wspólnie też prowadzimy projekty badawcze i wdrożeniowe” – mówi prof. Lis.

W obszarze materiałów ogniotrwałych w kraju liderami są zakłady w Ropczycach k/Rzeszowa, Żarowie, Krakowie i Skawinie. Profesor Jan Wasylak z zespołem z Katedry Szkła i Powłok Amorficznych opracował materiał wzmacniany powierzchniowo nanoproszkami. Dzięki tej technologii można produkować lżejsze szkło, a także lżejsze butelki. Jest to jeden z ok. 200 projektów, jakie prowadzi 120 pracowników WIMiC. Propozycje, jakie opracowujecie na AGH, kierowane są zarówno do zakładów polskich, jak i firm zagranicznych.

„Nie różnicujemy partnerów i w naszych kontaktach obowiązują naukowe zasady rynkowe. Nie widzę żadnej różnicy między współpracą z firmami o czystym kapitale krajowym, a zakładami w kraju, które mają kapitał zagraniczny lub bezpośrednio z firmami zagranicznymi” – zapewnia prof. Lis.

Zaznacza, że czołowym partnerem strategicznym wydziału jest niemiecka firma SGL Carbon Group produkująca materiały węglowe. Grupa ma w Polsce dwa zakłady w Raciborzu i Nowym Sączu. AGH razem z tym partnerem uruchamia Światowe Centrum Badania Materiałów Węglowych. Wspólnie prowadzone są badania nad produktami węglowymi.

„Węgiel to perspektywiczna i +modna+ grupa tworzyw, która obejmuje także włókna węglowe, nanorurki i grafen. Szukamy zastosowań grafenu w materiałach dla elektroniki. Grafen może być też używany w biomateriałach, bo ma także właściwości bakteriobójcze. Powłoki grafenowe służą do pokrywania implantów. Próbujemy też stosować grafen w materiałach konstrukcyjnych, od których wymaga się wyjątkowej wytrzymałości” – tłumaczy prof. Lis. Takie prace prowadzone są w ramach projektu grafenowego finansowanego przez NCBR koordynowanego przez Instytut Technologii Materiałów Elektronowych z Warszawy.

Prof. Lis ocenia, że współpraca z przemysłem od wielu lat układa się bardzo dobrze. Czy firmy są równie zadowolone z uczonych?

„Nasz wydział, tradycyjnie zwany ceramicznym, od 65 lat kształci specjalistów dla przemysłu, a przemysł zatrudnia absolwentów i weryfikuje ich kompetencje. Obecnie mamy szczególne nowe możliwości kształcenia i prowadzenia badań, bo dzięki funduszom unijnym oddaliśmy nowy budynek i zmodernizowaliśmy pozostałe. Dzięki współpracy z uczelnią firmy nie tylko mogą wdrażać innowacyjne technologie, ale i aplikować o fundusze na innowacje” – stwierdza dziekan WIMiC.

Dodaje, że NCBR, które finansuje projekty ze środków krajowych, wymaga, aby w konsorcjum byli przedstawiciele zarówno nauki, jak i przemysłu. „Nie jesteśmy po dwóch stronach barykady. Wspólnie dużo sobie obiecujemy po funduszach unijnego Horyzontu 2020. Mamy już kilkanaście umów z firmami, które razem z nami planują zawalczyć o te fundusze. Wspólne pomysły mają duże szanse w konkursach” – ocenia prof. Lis.

Z drugiej strony sami badacze wychodzą na rynek, tworząc własne firmy innowacyjne. Na krakowskiej uczelni powstała INNOAGH Sp. z o.o. Jest to spółka celowa - podmiot gospodarczy będący własnością AGH, który reprezentuje prawa autorskie uczelni i jej pracowników m.in. zakładając spółki spin off.

„INNOAGH, której jestem prezesem, reprezentuje także uczelnię, kiedy przemysł kupuje od nas patenty, licencje, know-how. Profesorowie czy doktorzy tworzą technologię w ramach pracy naukowej, a następnie zatrudniają, już przez spółkę, pracowników na potrzeby jej komercjalizacji. Mamy już 12 spółek tego typu z różnych wydziałów AGH. Planujemy, że pierwsze +spin-offy+, jakie wyjdą z naszego wydziału będą wprowadzać na rynek biomateriały - m.in. do zastosowania w stomatologii” – zdradza rozmówca PAP.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024