Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
20.08.2014 aktualizacja 20.08.2014

Powszechnie występujące w środowisku związki chemiczne mogą obniżać IQ dzieci

Nagromadzenie w organizmie matki powszechnie występujących w środowisku substancji chemicznych z grupy nadchloranów może prowadzić do obniżenia IQ jej przyszłego potomstwa - dowiódł amerykańsko-brytyjski zespół naukowców.

Wyniki ich pracy opublikowało czasopismo „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Nadchlorany to związki chemiczne będące solami lub estrami kwasu nadchlorowego. Od kilku lat obserwuje się wzrost poziomu zanieczyszczenia tymi substancjami owoców i warzyw, a czasami także wody pitnej, następstwem czego jest ich gromadzenie się w organizmie człowieka.

Udowodniono, że nadchlorany mogą powodować problemy z tarczycą. Prof. Elizabeth Pearce z Boston University School of Medicine postanowiła sprawdzić, czy nagromadzenie zbyt wysokich ilości nadchloranów w organizmach ciężarnych kobiet może mieć jakichś wpływ na zdrowie ich dzieci.

„Zwróciliśmy uwagę nad nadchlorany, ponieważ są one wszędzie wokół nas, a także - co wykazały wcześniejsze badania - także w nas. W każdym z nas” - mówi Pearce.

Wraz ze swoim zespołem, a także kolegami z Uniwersytetu w Cardiff (Wlk. Brytania), przeanalizowała informacje dotyczące prawie 22 tysięcy pań, objętych programem CATS (Controlled Antenatal Thyroid Study, których ciąże były młodsze niż 16 tygodni. 487 kobiet miało znacznie podwyższone stężenia nadchloranów w organizmie (w stosunku do średniej w populacji) oraz cierpiało na problemy z tarczycą (niedoczynność).

Następnie oceniano stan nowo narodzonych dzieci wszystkich uczestniczek badania, a przez kolejne trzy lata obserwowano maluchy. Na zakończenie poddano je testowi mierzącemu iloraz inteligencji.

Okazało się, że dzieci matek z najwyższymi stężeniami nadchloranów miały niższe IQ niż maluchy matek z niskimi poziomami tych związków.

Jak informuje prof. Elizabeth Pearce, kierowniczka badania, jest to pierwsza tego rodzaju analiza, rzucająca światło na ewentualne szkodliwe skutki uboczne nadchloranu w organizmach matek i ich dzieci.

Naukowcy tłumaczą, że nadchloranowy zmniejszają wychwyt jodu przez tarczycę, zaburzają jej funkcjonowanie i prowadzą do obniżenia syntezy hormonów z nią związanych. To z kolei może przekładać się na rozwój układu nerwowego płodu, gdyż hormony tarczycy odgrywają istotną rolę w rozwoju neurologicznym człowieka. Dlatego u dzieci matek, u których w czasie ciąży występowało podwyższone stężenie nadchloranów i powiązane z tym problemy z tarczycą, rozwój poznawczy może przebiegać gorzej niż u rówieśników.

kap/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024