Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
22.08.2014 aktualizacja 22.08.2014

Węże mocno ściskają drzewa

Dbając o własne bezpieczeństwo, wąż wspinający się na drzewo działa na nie z siłą nawet pięciokrotnie większą niż niezbędna – informuje pismo „Biology Letters”.

Używając pionowej rury z czujnikami nacisku owiniętej taśmą do uchwytów rakiet tenisowych biolodzy z University of Cincinnati po raz pierwszy zmierzyli siłę wywieraną przez wspinające się węże. Jak się okazało, wszystkie 10 badanych węży należących do pięciu różnych gatunków używało siły znacznie większej, niż niezbędna do utrzymania się na rurze.

Zdaniem badaczy bezpieczeństwo jest dla tych gadów priorytetem i starają się zminimalizować ryzyko upadku, choć oznacza to większy wysiłek. W razie nieprzewidzianych problemów mocne ściskanie drzewa może zapobiec ześlizgnięciu się.

Szeroki margines bezpieczeństwa jest często spotykany w biologii – na przykład kości są mocniejsze niż wymagałyby tego obciążenia występujące w codziennym życiu. Także ludzie trzymając ciężkie obiekty stosują siłę od 2 do 4 razy większą niż niezbędna.

Wszystkie badane węże stosowały do wspinaczki „technikę harmonijkową” - skurcze mięśni przesuwały się wzdłuż ich ciała. Szczególnie mocno trzymał się rury boa dusiciel, który rzadko wchodzi na drzewa, za to ma bardzo mocne mięśnie. Dusiciel potrafi znakomicie kontrolować siłę uścisku – na przykład poluzowuje go, gdy serce jego ofiary przestaje bić.(PAP)

pmw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024