Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
26.08.2014 aktualizacja 26.08.2014

Bogaty program XVIII edycji Festiwalu Nauki w Warszawie

Ponad pół tysiąca wykładów i debat oraz ponad dwieście lekcji dla młodzieży przygotowali organizatorzy XVIII edycji stołecznego Festiwalu Nauki, przebiegającego od 19 do 28 września.

Niezmiennie najważniejszym elementem festiwalu są debaty główne. Jednej z nich, zatytułowanej „Euro czy złoty”, patronuje Narodowy Bank Polski. W programie znalazły się również spotkania o tematyce historycznej, dotyczące np. I wojny światowej czy przebiegu transformacji ustrojowej. Odbędą się też debaty z dziedziny medycyny i astronomii.

Organizatorzy przygotowali różnotematyczne lekcje dla dzieci i dla młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej, dla której mają być pomocą w wyborze kierunku dalszej edukacji.

Młodzi ludzie wezmą udział w warsztatach, organizowanych, m.in. przez Centrum Astronomiczne PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Kampinoski Park Narodowy i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przygotował specjalny pokaz, w którym uczestnicy zobaczą, jakie procesy psychofizjologiczne zachodzą w naszym organizmie w sytuacjach stresowych. Ponadto słuchacze wezmą udział w lekcji dykcji zorganizowanej przez Collegium Civitas oraz w warsztatach muzycznych w Teatrze Syrena.

Festiwalowe spotkania w ramach panelu „Wieczory z Nauką” będą dotyczyć m.in. pojęcia ”gender” i różnic pomiędzy płcią kulturową a płcią biologiczną. Słuchacze dowiedzą się także, jakie wyzwania stoją przed systemem ochrony własności intelektualnej w dobie szybkiego rozwoju nowych technologii. Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH zaprasza natomiast na spotkanie dotyczące różnych przedstawień Bliskiego Wschodu w zachodnich filmach pornograficznych.

Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w spotkaniach organizowanych w dni powszednie organizatorzy przygotowali warsztaty i wykłady weekendowe. Uruchomiona została również strona internetowa, dzięki której można zapoznać się z debatami i wykładami tegorocznej edycji.

Podczas festiwalu wręczona zostanie nagroda „Złotej Róży” za najlepszą książkę naukową. Informacje o nominowanych pozycjach znajdują się na stronie internetowej. 

Jak zapewniają organizatorzy festiwalu, na początku września zostanie uruchomiona wyszukiwarka, dzięki której będzie można szybciej znaleźć interesujące spotkania.

Pierwszy Festiwal Nauki odbył się w 1997 roku z inicjatywy prof. Davida Shugara, biologa molekularnego, twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej. Od 2006 roku organizacją festiwalu zajmuje się Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Oficjalnym reprezentantem jest Uniwersytet Warszawski.

PAP - Nauka w Polsce

sac/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024