Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
29.08.2014 aktualizacja 29.08.2014

Wilki zarażają się ziewaniem

Wilki mogą być podatne na zaraźliwe ziewanie - tym bardziej, im bliższe więzy łączą je z ziewającym osobnikiem. Większą podatność przejawiają wilczyce - czytamy w "PLOS ONE".

Zaraźliwe ziewanie u ludzi może mieć związek ze zdolnością do empatii - sugerują naukowcy. Niewiele było jednak badań tego zjawiska na zwierzętach (a zwłaszcza innych niż naczelne), które pokazywałyby związki zaraźliwego ziewania z empatią.

Niedawno naukowcy wykazali, że ziewaniem zarażają się również psy - nawet wtedy, kiedy ziewającym jest człowiek. Nie jest jednak jasne, czy zjawisko to ma korzenie w ewolucyjnej historii ssaków, czy może pojawiło się u psów w związku z udomowieniem.

W nowym badaniu Teresa Romero z Uniwersytetu Tokijskiego i jej współpracownicy śledzili zaraźliwe ziewanie u wilków. Sprawdzali też, czy może mieć ono związek z empatią. Przez ponad pięć miesięcy obserwowali i nagrywali ziewnięcia 12 wilków żyjących w Parku Zoologicznym Tama w Tokio. Obserwowali zwierzęta, kiedy były zrelaksowane (bez widocznych oznak stresu) i sprawdzali, ile czasu ziewają wilki, które osobniki - i jaka jest pozycja w grupie (oraz tożsamość) zwierząt znajdujących się najbliżej pierwszego ziewającego, a więc najbardziej podatnych na "zarażenie".

Jak się okazało, zaraźliwe ziewanie to zjawisko wśród wilków znane, a podatność na nie ma związek z siłą więzi społecznych pomiędzy pierwszym ziewającym a jego naśladowcami.

Patrząc na ziewanie bliskiego osobnika wilczyce zaczynają ziewać szybciej niż wilki. Zdaniem naukowców może to świadczyć o tym, że są one bardziej wrażliwe na otaczające je bodźce społeczne, dlatego szybciej na nie reagują.

Autorzy badania zastrzegają, że obserwowano niewielką grupę zwierząt. Wyniki pozwalają jednak wstępnie potwierdzić, że zaraźliwe ziewanie może mieć związek ze zdolnością wilków do empatii (czyli zdolności do odczuwania stanu psychicznego innego osobnika) - i sugerują, że podstawowe cegiełki budujące empatię mogą być obecne u większej liczby gatunków, niż sądzono.

"U wilków, jak też u naczelnych i u psów, ziewanie jest zaraźliwe wśród poszczególnych osobników, zwłaszcza bliskich sobie. Nowe wyniki sugerują, że zaraźliwe ziewanie jest wspólną cechą odziedziczoną po przodkach, dzieloną też przez inne ssaki, i że ta zdolność sygnalizuje istnienie emocjonalnego związku pomiędzy osobnikami" - komentuje Romero. (PAP)

zan/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024