Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
02.09.2014 aktualizacja 02.09.2014

Starożytną deskę sedesową odkryto w Anglii

Archeolodzy odkryli przy Murze Hadriana w północnej Anglii dobrze zachowaną deskę z rzymskiej latryny z II wieku – informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym koło miasta Hexham w hrabstwie Northumberland, w pobliżu miejscowości Bardon Mill gdzie znajdują się pozostałości rzymskiego fortu, wchodzącego w skład umocnień Muru Hadriana.

Mur Hadriana został wzniesiony przez Rzymian w latach 121-129, w czasach panowania Hadriana - cesarza rzymskiego w okresie 117-138 r., jako wał obronny w północnej Brytanii.

Jak poinformował dr Andrzej Birley, kierujący badaniami archeologicznymi w Vindolandzie, na stanowisku koło Hexham naukowcy odkryli doskonale zachowane drewniane siedzisko z wojskowej latryny, pochodzące z II wieku.

Archeolodzy odkryli deskę w dole wykopanym w czasach rzymskich i wypełnionym rozmaitymi śmieciami, a wcześniej na stanowisku odkryto rozmaite artefakty oraz złote i srebrne rzymskie monety.

Odkryte siedzisko zostało doskonale wykonane z jednolitego kawałka drewna i sprawia wrażenie bardzo wygodnego.

Według dr Birleya, wiele kamiennych i marmurowych siedzisk z rzymskich latryn i toalet znanych jest naukowcom z innych stanowisk archeologicznych na obszarze dawnego cesarstwa rzymskiego, ale siedzisko z Hexham jest prawdopodobnie jedynym drewnianym artefaktem tego rodzaju, który przetrwał do dzisiejszych czasów. (PAP)

jot/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024