Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
03.09.2014 aktualizacja 03.09.2014

Etnolodzy o wpływie internetu na zawartość naszych talerzy

Jak internet wpływa na kulinarny gust i czy można online prześledzić drogę żywności na nasz stół – to zagadnienia, którymi zajmą się etnolodzy na międzynarodowej konferencji „Food and the Internet”, która rozpoczyna się w Łodzi w środę.

Jak poinformowała PAP prof. Violetta Krawczyk-Wasilewska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, udział w konferencji zapowiedziało ponad 60 badaczy z Brazylii, Kanady, Danii, Niemiec, Grecji, Finlandii, Węgier, Irlandii, Japonii, Izraela, Łotwy, Słowenii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA.

Łódzka etnolog wyjaśniła, że słowo „food” w tytule konferencji, która odbywa się w jęz. angielskim, należy rozumieć nie tylko jako "pożywienie", ale też jako "kulinaria".

Dodała też, że dyskusja o pożywieniu jest jednym z najżywotniejszych zjawisk w kulturze internetu. Badacze uznali, że omówienia – w kontekście obecności w wirtualnej sieci - wymagają takie zjawiska, jak globalny marketing pożywienia, popularyzacja zachowań związanych z kulinariami, sposoby przechowywania i przyrządzania żywności, diety zdrowotne, kwestie etyczne związane z produkcją żywności, turystyka kulinarna czy wreszcie problem głodu na świecie.

"Internet jest wielką globalną książką kulinarną. Sprawia, że wiedza świata zachodniego, także związana z pożywieniem, staje się transkulturowa" – podkreśliła prof. Krawczyk-Wasilewska.

W konferencji – obok etnologów zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Etnologii i Folkloru w grupie badawczej zajmującej się zagadnieniami związanymi z żywnością (Food Research) - wezmą udział także kulinarni blogerzy oraz osoby zajmujące się profesjonalną fotografią żywności i autorzy książek kulinarnych.

Obok wykładów poświęconych ruchom kulinarnym o podłożu etycznym, takim jak slow food czy freeganizm ("odzyskiwanie" pożywienia z odpadów), znajdą się wystąpienia na temat "gender w kuchni". Prof. Rogeria Campos de Almeida Dutra z Brazylii – kraju, gdzie panuje tradycyjna kultura macho – opowie o tym, jak brazylijscy mężczyźni odnajdują się w roli kulinarnych blogerów.

Łódzka etnolog podkreśliła, że aż dwa referaty poświęcone będą nowej internetowej modzie na propagowanie kuchni antycznej. Wydobyte z bibliotek i przetłumaczone z łaciny przepisy ze starożytnego Rzymu i Bizancjum trafiły do sieci, dzięki czemu każdy internauta może podjąć próbę przygotowania według nich potraw.

Dr Maeve Cushen z Irlandii przedstawi opatentowany kilka tygodni temu program do śledzenia w internecie drogi produktu od producenta do konsumenta, a dr Anna Mlekodaj – polską aplikację na smartfony, która umożliwia wędrówkę Małopolskim Szlakiem Oscypkowym.

W ramach konferencji etnolodzy zapoznają się także z polską kuchnią i tradycyjnymi produktami regionalnymi. Będą mogli upiec piernik w gospodarstwie agroturystycznym, odwiedzą tłocznię soków i wędzarnię ryb w okolicach Łodzi. W czasie warsztatów swoje narodowe potrawy zaprezentują też uczestnicy konferencji ze Słowenii i Japonii.

Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Etnologii i Folkloru (SIEF) jest organizowana w Polsce po raz drugi. Pierwszy zjazd tej istniejącej od pół wieku organizacji odbył się ponad 20 lat temu w Krakowie. SIEF skupia etnologów z całego świata, współpracujących w ramach kilku grup roboczych - jedną z nich jest grupa poświęcona badaniom zagadnień i zwyczajów związanych z pożywieniem.

PAP - Nauka w Polsce

agm/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024