Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
04.09.2014 aktualizacja 04.09.2014

Prof. Kucharz prezesem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego

Prof. Eugeniusz Kucharz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego został w środę w Katowicach prezesem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Podczas rozpoczętego w środę XXII kongresu tej organizacji poprzedni zarząd otrzymał absolutorium.

„Chcę kontynuować prace prowadzone przez dotychczasowego prezesa, prof. Piotra Wilanda. Wśród wyzwań trzeba wymienić nacisk na kształcenie – przeddyplomowe na uczelniach, podyplomowe, ustawiczne dokształcanie lekarzy” – powiedział PAP prof. Kucharz.

Nowy prezes towarzystwa liczącego ponad 800 członków, którego początki sięgają 1930 r., jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczących się w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach.

Jest absolwentem tej uczelni, autorem licznych publikacji naukowych, w tym książek m.in. "The Collagens: Biochemistry and Pathophysiology", ponad 70 rozdziałów w podręcznikach, 274 prac oryginalnych, 219 prac poglądowych i kazuistycznych, 174 prac z historii medycyny.

Prof. Kucharz jest ponadto autorem słownika medycznego, pierwszego polskiego przewodnika po Wyspach Owczych oraz przekładu "Kubusia Puchatka" na mowę śląską, wydanego w ub. roku pt. "Berek Puchok".

Zainteresowania badawcze profesora to: metabolizm kolagenu w zespole hydralazynowym, aktywacja limfocytów u chorych na toczeń rumieniowaty układowy, zmiany w narządach wewnętrznych w twardzinie układowej, leczenie biologiczne w reumatologii i leczenie chorych na twardzinę układową przeszczepami autologicznych komórek macierzystych.

Członek towarzystw naukowych: International Society of Internal Medicine, European Federation of Internal Medicine, Czeskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, Słowackiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, Mołdawskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, American College of Physicians oraz Towarzystwa Internistów Polskich - był jego prezesem w latach 2004–2008. Promotor 25 doktoratów, recenzent 16 rozpraw habilitacyjnych i 13 postępowań o nadanie tytułu profesora.

Od środy do piątku w Katowicach odbywa się XXII Kongres Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Choroby reumatyczne to grupa ok. 200 różnych schorzeń o odmiennym przebiegu i leczeniu. W Polsce na te przypadłości cierpi ok. 9 mln osób, co wiąże się dla nich z bólem, częstym zmęczeniem, ograniczeniami ruchu, a nierzadko również z niepełnosprawnością.

Reumatologia współczesna szybko zmienia swoje oblicze – ostatnia dekada przyniosła nowe metody diagnostyczne i leki, a przede wszystkim liczne, sukcesywnie uaktualniane schematy zalecanego postępowania lekarskiego. Leczenie w znacznym stopniu pozostaje objawowe.

W ramach kongresu w czwartek w Parku Śląskim w Chorzowie stanie namiot, w którym będzie prowadzona akcja edukacyjna poświęcona chorobom reumatycznym. Jej zakończeniem będzie II Bieg Move Improve – Ruch Usprawnia, mający na celu uświadomienie społeczeństwu problemów osób cierpiących na zapalne choroby reumatyczne w Polsce. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 5 km biegu lub 2,5 km marszu z kijami nordic walking.

Celem akcji będzie pokazanie, jak ważna jest wczesna diagnoza takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy toczeń rumieniowaty układowy, która umożliwia szybkie rozpoczęcie właściwego i skutecznego leczenia.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ ula/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024