Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
11.09.2014 aktualizacja 11.09.2014

Niesamowity "Świat Leonarda" pod Chęcinami

Źródło: www.leonardo3.net Źródło: www.leonardo3.net

Modele mechanicznego lwa, machiny czasu, robota-żołnierza i kilkadziesiąt innych trójwymiarowych prototypów maszyn Leonarda da Vinci można oglądać na wystawie, która od września pokazywana jest w nowo otwartym Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin.

Ekspozycja \"Świat Leonarda\", którą mogli oglądać już mieszkańcy Tokio, Nowego Jorku czy Mediolanu, ukazuje geniusz włoskiego mistrza. Dzięki interaktywnym technikom prezentacji, w tym technologii 3D, można zobaczyć, a nawet usłyszeć skonstruowane przez niego urządzenia i zrozumieć sposób ich działania.

Wystawa prezentuje dwa najważniejsze zbiory projektów Leonarda da Vinci: Kodeks Atlantycki oraz Kodeks o Lataniu. Pierwszy z nich to zestawienie znanych koncepcji maszyn stworzonych przez mistrza. Drugi - to pełne detali studium nad lotem ptaków. Ten dokładny zapis obserwacji Leonarda posłużył do stworzenia planów i konstrukcji wielu szybujących prototypów dzisiejszych samolotów. Miał również pomóc ziścić jego marzenie o wzniesieniu się w powietrze.

\"Bardzo ciekawym eksponatem jest lew mechaniczny, który był automatycznym robotem, a został zaprojektowany przez Leonarda dla króla Francji. Taki mechaniczny lew przechadzał się po sali, w której był król, a na końcu z jego klatki piersiowej wysypywały się lilie w podarku dla króla\" - wyjaśniła PAP Natalia Walkowiak z Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

Zwiedzający wystawę, zainteresowani innymi wynalazkami włoskiego mistrza, będą mieli szansę zobaczyć również reprodukcje jego obrazów np. \"Mona Lisy\" i \"Ostatniej Wieczerzy\" oraz poznać projekt miasta idealnego czy mostu obrotowego. \"Leonardo był wszechstronnym człowiekiem, każdy kto zobaczy tę wystawę, odkryje w nim nie tylko genialnego malarza, ale też fantastycznego architekta, konstruktora i inżyniera\" - dodała Walkowiak.

Wystawa jest pierwszą, jaką można oglądać w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które 5 września otwarto w Podzamczu koło Chęcin. Na ponad 4 tys. m kw. powierzchni znajdzie się najnowocześniejszy sprzęt i ekspozycje z całego świata. Peryskop, wir wodny, telegraf akustyczny, kołyska Newtona czy laserowa harfa to tylko niektóre przykłady eksponatów, które będzie można zobaczyć w placówce.

\"Centrum Nauki Leonardo da Vinci będzie unikatowe ze względu na swoją lokalizację i bogactwo przyrody, które nas otacza\" - powiedziała PAP Urszula Wrońska z Centrum Nauki Leonardo Da Vinci.

Oferta centrum będzie obejmowała przede wszystkim warsztaty dla dzieci i młodzieży, ale również dla osób starszych. \"Chcemy organizować warsztaty przyrodnicze, połączenie chemii, biologii, fizyki, geologii. Ze względu na to, że Podzamcze jest w specyficznym miejscu geologicznym, chcemy łączyć wycieczki piesze z warsztatami na zewnątrz. Zamierzamy łączyć historię z nowoczesnością, tak jak to robił Leonardo da Vinci\" - dodała Wrońska.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024