Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
18.09.2014 aktualizacja 18.09.2014

Cukrzyca typu 2 związana z wyższym ryzykiem zaburzeń poznawczych

Łagodne zaburzenia poznawcze występują dwa razy częściej u osób chorych na cukrzycę typu 2 niż u osób bez zaburzenia metabolizmu glukozy – wykazało niemieckie badanie, które publikuje pismo „Journal of Alzheimer\'s Disease”.

O łagodnych zaburzeniach poznawczych mówi się wówczas, gdy u danej osoby dochodzi do pogorszenia funkcji umysłowych (najczęściej pamięci), ale nie jest ono tak nasilone jak w otępieniu (demencji). Osoby z tego typu zaburzeniami zachowują swoją codzienną aktywność i funkcjonują samodzielnie.

Badania wskazują, że łagodne zaburzenia poznawcze są związane z wyższym ryzykiem rozwoju demencji. Naukowcy poszukują czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia, w nadziei, że w przyszłości pomoże to lepiej zapobiegać znacznemu pogorszeniu sprawności umysłowej.

Badacze niemieccy z Universitaet Duisburg-Essen oraz Universitaet Duesseldorf przeanalizowali dane zebrane wśród 560 osób, u których zdiagnozowano łagodne zaburzenia poznawcze (zarówno dotyczące pamięci, jak i innych funkcji umysłowych) oraz wśród 1376 osób, które nie miały tego typu problemów. Wszyscy byli uczestnikami wieloletniego studium pt. Heinz Nixdorf Recall.

W analizie uwzględniono inne czynniki, które mogą mieć związek z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, jak wiek badanych, ich wykształcenie, występowanie czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz depresji.

Okazało się, że obecność cukrzycy typu 2 wiązała się z dwukrotnie wyższym ryzykiem występowania łagodnych zaburzeń poznawczych, niezależnie od ich typu. Związek ten był silniejszy w przypadku mężczyzn niż kobiet.

Co ciekawe, obserwowano go jedynie w grupie pacjentów w średnim wieku – 50-65 lat, natomiast w grupie starszej wiekowo - 66-80 lat, nie był on widoczny. Ponadto, u kobiet cukrzyca była silniej związana z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi w zakresie pamięci (ryzyko wyższe o ok. 200 proc.), a u panów z łagodnymi zaburzeniami w zakresie innych funkcji poznawczych (160 proc.).

Zdaniem autorów pracy sugeruje ona, że osoby w średnim wieku cierpiące na cukrzycę typu 2 są szczególnie podatne na występowanie łagodnych zaburzeń poznawczych. To potwierdza, jak ważne jest dobre leczenie cukrzycy, zwłaszcza u pacjentów w średnim wieku – nie tylko ze względu na niszczący wpływ tej choroby na układ krążenia, ale też dlatego, że może to zapobiec lub opóźnić wystąpienie zaburzeń poznawczych - podsumowują naukowcy. (PAP)

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024