Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
17.09.2014 aktualizacja 17.09.2014

Ponad 270 atrakcji podczas poznańskiej Nocy Naukowców

Obserwacja nanoobiektów przez specjalne mikroskopy, zabawa symulatorem koparki i uruchomienie silnika odrzutowego – to niektóre z ponad 270 atrakcji w programie poznańskiej Nocy Naukowców. Uczelnie udostępnią zwiedzającym swoje laboratoria w ostatni piątek września.

Poznańska Noc Naukowców odbywać się będzie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Przyrodniczym, Akademii Wychowania Fizycznego i - po raz pierwszy - na Uniwersytecie Ekonomicznym. W imprezę włączyły się też Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN.

Jak powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej, celem imprezy jest przełamanie stereotypu naukowca i zachęcenie młodych ludzi do wybrania tej ścieżki kariery. „Najłatwiej to zrobić, pokazując naszych najlepszych naukowców przy pracy. Będzie można z nimi porozmawiać, zobaczyć, nad czym pracują” – dodała Szajbe.

Politechnika przygotowała m.in. widowisko „Fizyka Gravity Show” - naukowcy przy jego okazji postarają się odpowiedzieć na pytania: czy można spadać nieskończenie długo i czy kot zawsze ląduje na cztery łapy.

„Zwiedzający poznają również grupę młodych naukowców budujących bolid wyścigowy i kilku szalonych chemików, którzy odkryją sekrety natury” – wymieniła część atrakcji Szajbe.

W trakcie nocy poznaniacy będą mogli m.in. zwiedzić laboratorium zimna, gdzie w kilka sekund można zamrozić wodę. Dla dzieci przewidziano udział w budowaniu robotów oraz w warsztatach poświęconych wytwarzaniu energii odnawialnej.

Uniwersytet Przyrodniczy (UP) postawił na zdrowe odżywianie, świat mikroorganizmów oraz chemii. „Pokażemy, ile jest chemii w tym, co jemy na co dzień i jak wyglądają mikroorganizmy” – powiedziała Urszula Mojsiej z UP. Naukowcy odkryją również tajniki świata grzybów i będą starali się udowodnić, że możliwe jest chodzenie po wodzie. „Prosimy o zabranie rzeczy na zmianę, bo nie wszystkim się to udaje” – ostrzegła Mojsiej.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) chce się pochwalić obserwatorium astronomicznym – uczestnicy Nocy Naukowców zobaczą wybuch gwiazdy. Z kolei na wydziale biologii do rozwiązania będą zagadki kryminalne. „Wyjaśnimy, jak przy użyciu owadów można stwierdzić godzinę śmierci człowieka” – powiedziała Anna Młynarczyk z UAM. Ponadto na wydziale chemii będzie można stworzyć własne kosmetyki i posłuchać wykładu o perfumach.

Między poszczególnymi miejscami pokazów i wykładów będzie kursował specjalny autobus.

Zainteresowanie Nocą Naukowców co roku wzrasta. W 2013 r. poznańskie uczelnie odwiedziło ok. 50 tys. osób, w tym 30 tys. skorzystało z oferty politechniki.

Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza odbywająca się w tym samym terminie w wielu krajach. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością - być aktorami, showmanami i przewodnikami po laboratoriach. Noc Naukowców organizowana jest w Europie po raz dziewiąty, a w Poznaniu po raz ósmy. W 2014 roku odbędzie się w 300 europejskich miastach 24 krajów.

PAP - Nauka w Polsce

pil/ mki/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024