Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
18.09.2014 aktualizacja 18.09.2014

Gen odpowiedzialny za rozwój mowy

Gen, który odgrywa istotną rolę w rozwoju językowym małych dzieci, zidentyfikowali naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu - poinformowano w magazynie "Nature Communications".

Gen określany jako ROBO2 powiązany jest z liczbą słów, jaką operuje dziecko we wczesnej fazie rozwoju mowy. Kontroluje on białko, sterujące procesem związanym z rozwojem językowym i wydawaniem dźwięków.

Jak podają naukowcy, gen znajduje się w obrębie chromosomu 3, który łączono do tej pory z dysleksją i nieprawidłowościami w rozwoju mowy. Kodowane przez gen białko wchodzi w interakcje z białkami odpowiadającymi za problemy z czytaniem i zapamiętywaniem dźwięków.

Badacze monitorowali rozwój 11 tys. europejskich dzieci, które posługiwały się jednym lub dwoma słowami.

Dzieci zaczynają formować pierwsze słowa w wieku 10-15 miesięcy. Od 15. do 18. miesiąca życia rozwój anglojęzycznych maluchów przyspiesza - poznają około 50 słów. W wieku 18-30 miesięcy ich zasób słów wynosi 200, wtedy też zaczynają posługiwać bardziej skomplikowanymi sformułowaniami.

Do szóstego roku życia opanowują 14 tys. słów, a po ukończeniu szkoły średniej znają ich już ok. 50 tys.

Poprzednie badania z 1997 i 1998 roku wśród dwulatków wykazały, że rozwój mowy jest warunkowany - ale jedynie w niewielkim stopniu - przez geny. ROBO2 jest najwyraźniej kluczowy dla wczesnego rozwoju komunikacji.

Jak podkreślają badacze, potrzeba więcej badań m.in. nad tym, jakie inne geny biorą udział w rozwoju mowy. "Badanie pozwala nam zrozumieć genetyczne czynniki wczesnego rozwoju językowego u dzieci, szczególnie w czasie, kiedy dzieci posługują się jednym słowem" - podkreśliła Beate St. Pourcain z Uniwersytetu w Bristolu. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024