Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
18.09.2014 aktualizacja 18.09.2014

Duński naukowiec otrzymał Nagrodę im. Stefana Banacha

Dr Dan Petersen z Uniwersytetu w Kopenhadze odebrał w środę w Poznaniu Międzynarodową Nagrodę im. Stefana Banacha. Wyróżnienie przyznawane za najlepszą pracę doktorską z matematyki wręczono podczas inauguracji Polsko-Niemieckiego Zjazdu Matematyków.

Nagrodzona rozprawa nosi tytuł "Topology of moduli spaces and operads" i została napisana pod kierunkiem prof. Carela Fabera w Królewskim Instytucie Technologicznym w Sztokholmie. Duński naukowiec otrzymał 25 tys. zł.

„Wyróżnienie jest dla mnie wielkim zaszczytem. Moja praca związana jest z powierzchniami, z tym, jak można je deformować i sklejać ponownie. Na razie nie ma zastosowań w przemyśle. Tak się jednak dzieje z większością prac dotyczących +czystej matematyki+" - powiedział PAP dr Dan Petersen. "Nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Może za sto lat wszyscy będą studiować +Topology of moduli spaces and operads+” – dodał.

Na szóstą edycję międzynarodowego konkursu prac doktorskich z matematyki napłynęło 21 rozpraw z Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii. Jury do nagrody nominowało pięć z nich. Ostatecznie w tajnym głosowaniu jurorzy jednomyślnie zdecydowali o przyznaniu nagrody dr. Petersenowi.

Wyróżnienie wręczono podczas inauguracji Polsko-Niemieckiego Zjazdu Matematyków. Do Poznania przyjechało ponad 600 naukowców. Podczas czterodniowego spotkania odbędą się wykłady, sesje tematyczne i spotkania naukowe.

Jak powiedział PAP prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego (PTM) prof. Wacław Marzantowicz, to pierwsze takie spotkanie z niemieckimi matematykami. „Matematycy bardzo często pracują sami. Nawet w przypadku prac grupowych większość kontaktów odbywa się za pośrednictwem internetu, dlatego takie konferencje są bardzo ważne” – dodał.

PTM organizowało wcześniej spotkania z matematykami z USA i Izraela.

Międzynarodowa Nagroda im. Stefana Banacha została ustanowiona w 2008 r. Jest wspólnym przedsięwzięciem firmy teleinformatycznej Ericpol i PTM. W ubiegłym roku nagrodę zdobył dr Marcin Pilipczuk.

Celem nagrody jest promocja i wsparcie finansowe najzdolniejszych młodych badaczy zajmujących się matematyką. Konkurs ma także popularyzować dorobek Stefana Banacha oraz polskiej nauki.

Prof. Stefan Banach (1892-1945) był twórcą analizy funkcjonalnej, dużego i ważnego w nowoczesnych zastosowaniach działu matematyki, który pomógł znaleźć równania stosowane do opisywania złożonych zjawisk przyrodniczych, w tym mechaniki kwantowej. Matematyk od dzieciństwa wykazywał nieprzeciętne zdolności, ale nie ukończył studiów wyższych.

Jego talent odkrył prof. Hugo Steinhaus. Dzięki niemu Banach w 1920 r. został asystentem na Politechnice Lwowskiej; w 1922 r. został profesorem na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W 1924 r. wybrano go na członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności, a w 1939 r. został prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Zmarł w sierpniu 1945 r. we Lwowie.

PAP - Nauka w Polsce

pil/ mki/ jra/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024