Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
02.10.2014 aktualizacja 02.10.2014

Rozpoczęcie roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Nowy rok akademicki uroczyście zainaugurował w środę Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Kształci się w nim ponad 7 tys. osób, w tym przeszło 1,1 tys. obcokrajowców.

Lubelska uczelnia medyczna należy do najbardziej umiędzynarodowionych szkół wyższych w Polsce. Studiujący tu obcokrajowcy pochodzą z 53 krajów, najliczniej przyjechali z Tajwanu, USA, Norwegii i Arabii Saudyjskiej. Anglojęzyczne studia prowadzone są na dwu kierunkach, lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Od 1995 r. uczelnia wydała obcokrajowcom 644 dyplomy.

Wśród niespełna 2 tys. osób przyjętych w tym roku na studia jest 180 obcokrajowców. Ich zainteresowanie kształceniem w na lubelskiej uczelni medycznej rośnie.

W przemówieniu podczas uroczystości inauguracji rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Andrzej Drop podkreślił, że studia dla obcokrajowców są ważne, oprócz prestiżu przynoszą konkretne wpływy do budżetu uczelni. Dzięki temu uniwersytet stać na inwestycje i wkład własny niezbędny przy wydatkowaniu środków unijnych, jednak liczba studentów zagranicznych nie będzie już powiększana.

„Gościliśmy w minionym roku akademickim dwie delegacje z Chin. Jedna z nich zaproponowała, niejako +od zaraz+, kształcenie na kierunku lekarskim 300 obywateli Państwa Środka. Chcę jasno i dobitnie podkreślić, że utrzymujemy rekrutację studentów zagranicznych na dotychczasowym poziomie, przyjmując - zgodnie z misją uczelni - jako priorytet kształcenie w języku ojczystym” – powiedział Drop.

Drop zaznaczył, że modernizacja obiektów i zaplecza badawczego uniwersytetu dobiega końca. W ostatnich latach kapitalnemu remontowi zostały poddane Collegium Medicum, Collegium Pharmaceuticum i Collegium Novum, czyli rektorat uczelni. Dobiega końca rozbudowa i modernizacja Collegium Pathologicum oraz budowa Centrum Medycyny Doświadczalnej, które ma być najnowocześniejszą tego typu placówka w kraju.

W przyszłym roku uczelnia planuje rozpoczęcie budowy nowego centrum symulacji medycznej, które wraz z wyposażeniem ma kosztować około 50 mln zł. Gotowy jest już projekt koncepcyjno-architektoniczny budynku, który ma stanąć przy ul. Chodźki.

„Ponieważ nie będzie staży lekarskich, będziemy musieli uzawodowić studia na 5. i 6. roku. Zakupimy symulatory, fantomy, aparaturę do reanimacji i inny sprzęt, na którym studenci będą ćwiczyli zawodowe umiejętności lekarskie, lekarsko-dentystyczne, pielęgniarskie” – powiedział PAP Drop.

Lubelski Uniwersytet Medyczny kształci studentów na czterech wydziałach i 13 kierunkach. Pracuje tu ponad 2 tys. osób; w tym 1167 nauczycieli akademickich, z których 120 ma tytuł profesora.

Wraz z podległymi mu trzema szpitalami klinicznymi i centrum stomatologicznym zatrudnia ponad 7,3 tys. osób, co czyni go jednym z największych pracodawców w Lublinie.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024