Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
02.10.2014 aktualizacja 02.10.2014

Prof. Jamiałkowski z wyróżnieniem "Convallaria Copernicana"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Andrzej Jamiałkowski specjalista w dziedzinie matematyki fizycznej i wieloletni rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał w środę wyróżnienie "Convallaria Copernicana" za wybitny wkład w naukę.

Wyróżnienie \"Convallaria Copernicana\" (Konwalia Kopernikańska) jest przyznawane przez senat UMK za wybitny wkład do nauki lub szczególne zasługi dla rozwoju uczelni. Nazwa wyróżnienia wzięła się od konwalii, z którą Kopernik występuje na kilku portretach. Laureaci otrzymują statuetkę z posrebrzanego brązu, przedstawiającego fragment układu heliocentrycznego i dzieła \"De Revolutionibus\" w otoczeniu konwalii. Statuetkę zaprojektowała rzeźbiarka prof. Alicja Majewska z Instytutu Artystycznego UMK.

Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn powiedział podczas inauguracji roku akademickiego, że prof. Jamiałkowski wniósł wybitne zasługi dla rozwoju UMK. Podczas kierowania przez niego uczelnią rozpoczęła się budowa siedziby Wydziału Prawa i Administracji, rozbudowa Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy, a także powstało wiele jednostek naukowych, jak Uniwersyteckie Nowoczesne Technologie Nauczania.

Prof. Jamiałkowski jest wybitnym specjalistą w dziedzinie fizyki matematycznej, w tym matematycznych podstaw mechaniki kwantowej. Jego nazwiskiem oznaczone są ważne pojęcia w zakresie kwantowej teorii informacji. W latach 1986-1993 był prorektorem, a w latach 1993-1999 i 2005-2008 - rektorem UMK.

Uczony był pierwszym przewodniczącym Państwowej Komisji Akredytacyjnej (2002-2005), a wcześniej wiceprzewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika rozpoczyna rok obchodów 70-lecia uczelni. Obecnie na UMK kształci się prawie 28 tys. studentów, z czego w kampusie toruńskim ponad 22,6 tys. i w bydgoskim ponad 5,3 tys. W trybie stacjonarnym studiuje prawie 23 tys. osób. Na UMK kształcą się studenci z 28 krajów, w tym najwięcej z Norwegii - 72 i Szwecji - 50.

PAP - Nauka w Polsce

rau/ dym/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024