Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
12.10.2014 aktualizacja 12.10.2014

Wykopaliska w najstarszym zabytku Rudy Śląskiej

Relikty mostu średniowiecznego gródka stożkowatego, czyli średniowiecznej rezydencji rycerskiej, odkryli archeolodzy w czasie badań w Kochłowicach – dzielnicy Rudy Śląskiej.

Mimo że założenie z Kochłowic jest jednym z najlepiej zachowanych gródków na terenie Górnego Śląska, to do naszych czasów nie zachowały się prawie żadne informacje ze źródeł pisanych na jego temat. Dotychczasowe wykopaliska wykazały, że sztuczne wzgórze, na którym stanęła niewielka drewniana konstrukcja mieszkalno–obronna, usypano na przełomie XIII/XIV wieku. Oblepienie ścian z pomocą gliny miało zapobiec ewentualnemu pożarowi. Wokół górnej części kopca ustawiono drewnianą palisadę. Poniżej znajdowała się fosa, która była celem tegorocznych prac wykopaliskowych archeologów działających we współpracy ze stowarzyszeniem Genius Loci – Duch Miejsca.

Największym tegorocznym odkryciem jest odnalezienie pozostałości mostu. Przeprawę wzniesiono w konstrukcji palowej - archeolodzy natrafili na pozostałości po trzech palach, które stanowiły jego podstawę nośną. Chodnik przeprawy znajdował się bezpośrednio nad zagłębieniem fosy. Rozstaw pali oraz szerokość przyczółka wskazuje, iż przeprawa miała około 5 m szerokości. Archeolodzy ustalili również, że fosę wypełniało grząskie bagno, zamieniające się w okresie roztopów i intensywnych opadów w okresowy zbiornik wodny.

Tegoroczne wykopaliska wykazały, że kopiec, na którym znajdowała się siedziba rycerska, został przez średniowiecznych budowniczych wzmocniony z pomocą piaskowca.

Pozyskane w czasie wykopalisk pale są właśnie poddawane badaniom dendrochronologicznym, polegającym na zliczeniu przyrostu rocznego słoi drzew. Dzięki temu naukowcy są w stanie bardzo precyzyjnie ustalić moment ścięcia drzew.

Wykopaliska prowadził archeolog Dariusz Goiński, współpracujący ze stowarzyszeniem Genius Loci – Duch Miejsca, które od kilku lat roztacza opiekę nad zabytkiem – organizuje akcje sprzątania terenu, lekcje w plenerze i wycieczki. Mimo że gródek spłonął z nieznanych przyczyn w XV w., to do dziś w terenie doskonale widoczne są jego elementy w postaci fosy, podgrodzia i szczytu kopca. Społecznicy organizują na jego terenie również imprezy historyczne „Ku pamięci grodu”. Tegoroczne wykopaliska sfinansował Urząd Miasta Ruda Śląska. W badaniach uczestniczyli absolwenci oraz studenci historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024