Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
15.10.2014 aktualizacja 15.10.2014

Kamień węgielny pod Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej

Kamień węgielny pod budowę Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego wmurowano we wtorek w dawnym kamieniołomie Korzecko w Chęcinach (Świętokrzyskie). Obiekt będzie gotowy w przyszłym roku.

Choć wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej (ECEG) odbyło się dopiero teraz, pracę w byłym kamieniołomie Korzecko w Chęcinach ruszyły już w czerwcu br. Do tej pory powstały fundamenty zbrojenia, oraz część ścian budynków wchodzących w skład kompleksu.

Jak przypomniał w swoim przemówieniu burmistrz Chęcin Robert Jaworski (który z wykształcenia jest właśnie geologiem), inwestycja jest kontynuacją wieloletniej obecności badaczy dziejów Ziemi w Świętokrzyskiem. W położonym na zachód od Chęcin Bocheńcu (gm. Małogoszcz) od lat działała baza lokalowa należąca do Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przyjeżdżali studenci na praktyki.

„Centrum ma być okazją do tego by studenci i badacze z całej Europy mieli okazję zapoznać się z unikalnym miejscem, z Górami Świętokrzyskimi, z tą formacją geologiczną, która jest wyjątkowa w skali całego kontynentu” – powiedział rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys. Podziękował też władzom samorządowym województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego oraz miasta i gminy Chęciny za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Według wicemarszałka woj. świętokrzyskiego Grzegorza Świercza, wybrana lokalizacja jest „najlepszą z możliwych”. „Nie można było trafić lepiej, w sercu Gór Świętokrzyskich znanych wszystkim geologom, w pobliżu miasta Kielce, które w swoich granicach ma aż pięć rezerwatów geologicznych, kilkadziesiąt kilometrów od miejsca gdzie kilka lat temu dokonano przełomowego odkrycia dla geologii - śladów tetrapoda, które nakazało napisać podręczniki od nowa” – powiedział.

Centrum powstanie w miejscu często odwiedzanym przez geologów oraz studentów w ramach praktyk czy badań naukowych; między miejscowością Korzecko (gmina Chęciny) a górą Rzepką, gdzie w 1981 roku utworzono dziewięciohektarowy rezerwat przyrody nieożywionej. Szczególną ochroną objęto w nim wychodnie skał dewońskich oraz ślady górnictwa kruszcowego. Wychodnia to miejsce, w którym dana skała lub warstwa skalna wychodzi na powierzchnię ziemi.

W skład ECEG ma wejść pięć niezależnych dwukondygnacyjnych budynków. Pierwsze zajęcia będą tam realizowane najprawdopodobniej już w 2015 roku.

W siedzibie ECEG znajdą się m.in. sale dydaktyczne, baza pobytowa, sala konferencyjna i laboratoria. Uniwersytet planuje także zakup specjalistycznego samochodu do prowadzenia badań terenowych. Obok budynków dydaktycznych znajdą się tereny zielone i niewielkie boisko rekreacyjne.

Dodatkowym atutem centrum ma być bogaty sprzęt wykorzystywany do badań, m.in. tablety wyposażone w odbiorniki GPS. Z ich pomocą studenci będą - w trakcie prac terenowych - wprowadzać dane, które później, podczas kameralnych zajęć zostaną poddane analizom.

Całkowity koszt budowy ECEG przekroczy 34 mln zł. Większa część potrzebnych środków będzie pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ par/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024