Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
21.10.2014 aktualizacja 21.10.2014

Probiotyki korzystne dla młodej skóry

Bakterie mlekowe Lactococcus lactis H61 sprzyjają produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry, co pozwala lepiej chronić ją przed szkodliwymi czynnikami – informuje „Journal of Dairy Science”.

Badacze z National Agriculture and Food Research Organization (Japonia) przekonują, że codzienne spożywanie sfermentowanego mleka zawierającego bakterie Lactococcus lactis H61 (naturalne probiotyki) może wywierać pozytywny wpływ na kondycję młodej, zdrowej skóry kobiet.

Naukowcy przez 4 tygodnie częstowali 23 kobiety w wieku 19-21 lat sfermentowanym mlekiem, bądź zwykłym jogurtem. Na początku i na końcu badania pobierali od uczestniczek próbki krwi oraz analizowali skórę na policzkach i w okolicach wewnętrznej części przedramienia pod kątem poziomu nawilżenia, stężenia melaniny oraz elastyczności. Na policzkach mierzyli także zawartość sebum (naturalnego oleju wydzielanego przez gruczoły łojowe).

Okazało się, że oba produkty powodowały lepsze nawilżenie skóry u osób badanych. Jednak kobiety, które konsumowały codziennie sfermentowane mleko zawierające probiotyki – korzystne dla zdrowia mikroorganizmy – charakteryzowały się większą zawartością sebum przyczyniającego się do efektywniejszej ochrony skóry.

„Sfermentowane mleko zawierające H61 wywiera dobroczynny wpływ na skórę młodych kobiet, ponieważ zwiększa w skórze zawartość lipidów tworzących naturalną barierę” – komentują badacze.

Już poprzednie badania wykazały, że probiotyki mogą korzystnie oddziaływać na skórę, np. w przypadku osób chorych na łuszczycę. Jednak niniejsza praca jest jedną z nielicznych publikacji, które analizują wpływ probiotyków na kondycję zdrowej skóry. (PAP)

ooo/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024