Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
20.10.2014 aktualizacja 20.10.2014

Naukowcy i przedsiębiorcy o zacieśnianiu współpracy

Zacieśnienie relacji między środowiskiem naukowym a biznesem było jednym z zadań konferencji Nauka.Infrastruktura.Biznes, która odbyła się w Warszawie. Nawiązanie takiej współpracy pozwoliłaby m.in. na bardziej efektywne wykorzystanie infrastruktury badawczej, która w ostatnich latach powstała w Polsce.

Konferencję zorganizowały: Politechnika Warszawska, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. "Główną ideą wydarzenia było zacieśnienie relacji między środowiskiem naukowym a biznesem oraz zapoczątkowanie współpracy, która pozwoliłaby na bardziej efektywne wykorzystanie nowoczesnej infrastruktury badawczej, jaka na przestrzeni ostatnich lat powstała w Polsce" - informują organizatorzy konferencji.

Konferencyjne wystąpienia miały umożliwić wymianę doświadczeń i oczekiwań, lepsze zrozumienie specyfiki działania obu tych środowisk, a w konsekwencji poprawę skuteczności współpracy oraz osiągnięcie obopólnych korzyści i lepszego zaspokojenia potrzeb rynku.

Gościem specjalnym konferencji był Andreas Wild - dyrektor zarządzający Wspólnej Inicjatywy Technologicznej (Electronic Components and Systems for European Leadership) powołanej przez Unię Europejską. Wygłosił prezentację na temat pozyskiwania funduszy na badania naukowe i innowacje, poprzez partnerstwo publiczno-prywatne w ramach programu „Horyzont 2020”.

Przykładami praktycznego połączenia wiedzy z zakresu nauk ścisłych z biznesem były wystąpienia przedstawicieli innowacyjnych start-upów: Flytronic, Intelclinic oraz MySpiroo. Flytronic pierwszy polski dostawca bezzałogowych platform latających do polskiej armii. Z kolei założyciele Intelclinic stworzyli maskę NeuroOn do polifazowego snu, która ma poprawiać jakość naszego snu i monitorować jego przebieg. MySpiroo, rozwiązanie z pogranicza nowych technologii i medycyny, to urządzenie pozwalające astmatykom na ocenę stopnia zwężenia oskrzeli i mierzące wiele parametrów oddechowych, które połączone jest bezprzewodowo ze smartfonem.

Konferencja Nauka.Infrastruktura.Biznes odbyła się w połowie października br. w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele największych polskich instytutów badawczych oraz czołowych firm stawiających na innowacyjne rozwiązania – Samsung Electronics, Vigo System, Grupa Adamed, IBM Polska oraz PESA Bydgoszcz.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024