Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
22.10.2014 aktualizacja 22.10.2014

Powstały animacje promujące archeologię wśród najmłodszych

O rozwoju rolnictwa od jego zarania 10 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie po jego rozprzestrzenienie na teren obecnej Polski opowiadają krótkie filmy animowane wykonane przez dzieci ze szkoły podstawowej i przedszkoli w Sandomierzu i pobliskich Górach Wysokich.

Ogólnodostępne animacje wykonane w technice animacji poklatkowej są tylko jednym z licznych elementów projektu, w czasie którego dzieci od stycznia do wakacji przygotowywały ogródek pradziejowy z roślinami rosnącymi w neolicie, słuchały wykładów i brały udział w wykopaliskach archeologicznych - celem projektu była edukacja najmłodszych z zakresu ochrony dziedzictwa archeologicznego. Prowadzącym spotkania przyświecała idea uczenia przez zabawę i przez kontakt z artefaktami.

„Wiedza, którą chcieliśmy przekazać, trafiła nie tylko do dzieci, ale także do ich rodziców czy dziadków. Już dzisiaj wiemy, że zapoczątkowaliśmy tym projektem coś trwałego – świadome postępowanie z zabytkami” – wyjaśnia PAP Katarzyna Radziwiłko, koordynatorka przedsięwzięcia.

Zdaniem realizatorów projektu, filmy, które można nieodpłatnie obejrzeć na portalu YouTube, doskonale nadają się do wykorzystania w szkołach, jako wprowadzenie w tematykę archeologii i początków rolnictwa. Przybliżono w nich również tematykę ówczesnych obrzędów pogrzebowych na przykładzie odkryć archeologicznych na cmentarzysku w Kicharach Nowych. Osobny film poświęcony jest życiu codziennemu pierwszych rolników na terenach obecnej Polski.

Filmy udostępniane są na wolnej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (CC by).

Projekt „AgriCultura pierwszych rolników. Powrót do przeszłości. Odtwarzanie pradziejów za pomocą animacji komputerowych. Warsztaty edukacyjne dla dzieci" został sfinansowany w ramach V edycji Akademii Orange. Przedsięwzięcie zrealizowało Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Wsi Góry Wysokie w partnerstwie z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024