Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
22.10.2014 aktualizacja 22.10.2014

Wybitny uczony prof. Zbigniew Engel patronem jednego z gmachów AGH

Odsłonięta tablica pamięci prof Engela w holu budynku D-1 AGH. Fot. Zbigniew Sulima - Biuletyn AGH Odsłonięta tablica pamięci prof Engela w holu budynku D-1 AGH. Fot. Zbigniew Sulima - Biuletyn AGH

Budynkowi Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki krakowskiej AGH nadano imię pioniera wibroakustyki, prof. Zbigniewa Engela. W gmachu odsłonięto także tablicę i płaskorzeźbę pamięci zmarłego rok temu wybitnego uczonego.

Akademia Górniczo-Hutnicza postanowiła uczcić nadchodzącą pierwszą rocznicę śmierci prof. Engela, światowego pioniera wibroakustyki, twórcy i wieloletniego dyrektora Instytutu Mechaniki i Wibroakustyki AGH.

Siedziba Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (budynek D-1, zwany potocznie przez studentów "czekoladką" ze względu na kolor i formę swojej fasady) ma od poniedziałku nowego patrona. W ceremonii udział wzięli prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski i rektor uczelni prof. Tadeusz Słomka wraz z bardzo licznym gronem byłych współpracowników i uczniów prof. Engela.

Odsłonięto dwie tablice pamięci prof. Engela - jedną na fasadzie przy wejściu do "czekoladki", a drugą - w formie płaskorzeźby z wizerunkiem naukowca - w holu tego budynku.

Prezydent Krakowa podkreślił, że zmarły rok temu uczony był "postacią liczącą się nie tylko w Polsce, ale i na świecie". Z kolei rektor AGH przypomniał, że znał prof. Engela przez kilkanaście lat. "Panie Profesorze! Drogi Zbyszku! Dopóki nasza uczelnia będzie istniała, będziemy o Tobie pamiętać!" - powiedział prof. Słomka w trakcie uroczystości.

Z kolei uczestnik uroczystości prof. AGH Janusz Kowal, który był wychowankiem, a potem współpracownikiem pioniera wibroakustyki, powiedział PAP, że prof. Engel, ceniony na całym świecie naukowiec, był także bardzo ciepłym człowiekiem, który "zawsze dbał o swoich wychowanków i ich karierę naukową”.

Profesor Zbigniew Engel zdobył uznanie jako współtwórca wibroakustyki, czyli nauki zajmującej się badaniem drgań i hałasu w szeroko pojętym środowisku, w tym także w organizmach żywych. Polski naukowiec sformułował definicję, zadania i cele tej dyscypliny.

Był doktorem honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej oraz Politechniki Świętokrzyskiej. Otrzymał wiele odznaczeń państwowych, w tym Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Współpracował z wieloma zagranicznymi ośrodkami badawczymi, m.in. w Europie, USA, Rosji i Japonii oraz należał do wielu zagranicznych organizacji naukowych.

Profesor Engel był promotorem 40 prac doktorskich, autorem i współautorem licznych patentów. Bibliografia naukowa uczonego obejmuje ponad 570 publikacji.

Poniedziałkową ceremonię poprzedziła konferencja naukowa na AGH „Wibroakustyka w technice, medycynie i kulturze”.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024