Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
22.10.2014 aktualizacja 22.10.2014

Naukowcy dyskutują w Łodzi o sytuacji Europy Wschodniej w XXI w.

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Tematy politologiczne, ekonomiczne, historyczno-kulturowe i samorządowo-prawne wypełnią program dwudniowej konferencji naukowej „Europa Wschodnia w XXI w. Polska – Ukraina: Partnerstwo regionów”, którą we wtorek zainaugurowano na Uniwersytecie Łódzkim.

Podczas otwarcia prorektor ds. współpracy z zagranicą UŁ prof. Zofia Wysokińska podkreśliła, że tego typu konferencje i spotkania naukowców są potrzebne i odgrywają dużą rolę m.in. w procesach rozwoju gospodarczego i społecznego oraz w dążeniu do lepszej i bardziej demokratycznej Europy.

Jej zdaniem sytuacja polityczna nie powinna mieć wpływu na kontakty naukowców i studentów z różnych państw. Jako przykład podała UŁ, który obecnie ma podpisane umowy o współpracy m.in. z 14 uczelniami ukraińskimi i 17 rosyjskimi.

"Mamy nadzieję, że z jednym i drugim krajem współpraca będzie znakomita. Wierzymy, że poprzez współpracę naukową, edukacyjną i kulturalną możemy osiągnąć w Europie Wschodniej wiele, a wszystkie kraje tego regionu będą rozwijały się w kierunku bardziej zrównoważonym i bardziej demokratycznym, co będzie wyłącznie dla dobra ich obywateli" – powiedziała Wysokińska.

Dodała, że dotyczy to również Rosji, w której znacząca część społeczeństwa dąży do tego, „żeby żyło im się lepiej, żeby ich głos był także słyszalny”. W przekonaniu Wysokińskiej zmiany na wschodzie Europy w dużej mierze zależą jednak od tego, co będzie się działo na Ukrainie

„Współpraca z Ukrainą i wzmocnienie procesu przemian demokratycznych na Ukrainie prowadzi do wzmocnienia procesów demokratycznych w całej Europie Wschodniej. Rola Ukrainy jest bardzo pozytywna i promieniuje również na inne kraje Partnerstwa Wschodniego w UE” – wyjaśniła Wysokińska.

Oprócz UŁ w organizację konferencji „Europa Wschodnia w XXI w. Polska – Ukraina: Partnerstwo regionów” zaangażowały się również m.in.: Czerniowiecki Uniwersytet Państwowy (Ukraina), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polska Akademia Nauk Oddział w Łodzi, Pałac Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi, a także władze samorządowe. Obrady zakończą się w środę.

PAP - Nauka w Polsce

duk/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024