Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
23.10.2014 aktualizacja 23.10.2014

Młodzi polscy badacze studiujący za granicą spotkają się w Oksfordzie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polscy studenci i młodzi badacze prowadzący badania za granicą spotkają się w piątek i sobotę na brytyjskim Uniwersytecie Oksfordzkim. Podczas konferencji "Nauka. Polskie Perspektywy" będą opowiadać o swoich badaniach i rozmawiać będą o popularyzacji nauki.

Konferencja jest adresowana do młodych naukowców, doktorantów i studentów polskiego pochodzenia, którzy prowadzą swoje badania na uczelniach poza granicami Polski. Wydarzenie umożliwi uczącym się za granicą studentom spotkanie się, zbudowanie sieci kontaktów oraz podjęcie dyskusji na tematy związane z uczestnictwem Polski w rozwoju nauki i technologii.

Podczas konferencji swoje badania młodzi badacze będą prezentować w 15-minutowych wystąpieniach. Organizatorzy zachęcają, by wystąpienia te były wygłaszane z charyzmą, a także przejrzyste i ciekawe dla odbiorców, który nie mają na co dzień do czynienia z daną dziedziną wiedzy. Konferencja dzieli się na trzy główne sesje tematyczne: matematyczno-fizyczną, przyrodniczą i ekonomiczną.

Oprócz młodych naukowców na konferencję zaproszono gości specjalnych. W tym roku będą to m.in. przewodnicząca Rady CERN prof. Agnieszka Zalewska. Opowie ona o badaniach prowadzonych w CERN. Wykład wygłosi także filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, który w zeszłym roku otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Popularyzator Nauki serwisu Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej. W programie znalazła się także prezentacja dyrektora Narodowego Centrum Nauki, prof. Andrzeja Jajszczyka.

Konferencja ma zachęcić naukowców do popularyzowania nauki i prezentowania swoich osiągnięć szerszej publiczności. Organizatorzy chcą też zmotywować uczestników do nawiązywania współpracy z Polską i polskimi naukowcami za granicą. I otworzyć społeczność polskich naukowców za granicą na kooperację.

Konferencja jest organizowana wspólnie przez dwa stowarzyszenia studenckie: Cambridge University Polish Society i Oxford University Polish Society przy wsparciu LSE SU Polish Business Society. Jednym z patronów medialnych konferencji jest serwis PAP - Nauka w Polsce.

Pierwsza edycja konferencji odbyła się w Oksfordzie. Okazała się być ogromnym sukcesem, goszcząc prawie 150 uczestników oraz światowej sławy prelegentów. Rok temu konferencja odbyła się w Cambridge i przyciągnęła ponad 180 osób z dziesięciu krajów. Uczestnicy to głównie młodzi naukowcy oraz studenci z najlepszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024