Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
28.10.2014 aktualizacja 28.10.2014

W Łodzi uhonorowano popularyzatorów nauki

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Środowisko akademickie w Łodzi doceniło pracę dziennikarzy, którzy popularyzują dorobek tutejszych uczonych, informują o ciekawych inicjatywach uczelni i badaczy oraz nagłaśniają sukcesy łódzkich studentów. Statuetkę Honor Academicus 2014 odebrała Ewa Tyszko z Telewizji Toya.

Nominowani do nagrody byli również: Karolina Olszewska z serwisu Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej, Paweł Patora z „Dziennika Łódzkiego” oraz Radosław Wilczek z Radia Łódź.

Honor Academicus – Nagroda Łodzi Akademickiej dla Dziennikarzy jest wyróżnieniem dla redaktorów, którzy w swoich artykułach, audycjach i programach rzetelnie informują o nauce, szkolnictwie wyższym, życiu studenckim i działalności publicznych uczelni oraz oddziału PAN w Łodzi.

Tegoroczna laureatka - redaktor Ewa Tyszko - jest absolwentką Politechniki Łódzkiej, Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W TV TOYA zajmuje się kulturą i sprawami społecznymi.

Konkurs organizowany jest od czterech lat. To wspólna inicjatywa Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów, Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, Politechniki Łódzkiej, prezydium Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Łodzi, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższego Seminarium Duchownego.

Osoby odpowiedzialne za kontakty z mediami i promocję w instytucjach biorących udział w przedsięwzięciu zgłaszają do nagrody autorów publikacji w prasie lub internecie, audycji radiowych oraz programów telewizyjnych i filmów.

Laureat konkursu zostaje wyłoniony przez kapitułę złożoną z rektorów oraz prezesa PAN. Każdy z nominowanych otrzymuje specjalny pamiątkowy dyplom, główny nagrodzony – dodatkowo statuetkę. Gala finałowa konkursu Honor Academicus 2014 odbyła się 26 października w Akademii Muzycznej w Łodzi.

W ubiegłym roku nagrodę Honor Academicus odebrali dziennikarze łódzkiego oddziału PAP - Kamil Szubański i Jacek Walczak.

Serwis Nauka w Polsce popularyzował m.in.:

- prace zespołu prof. Stanisława Bieleckiego http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400685,lepsze-bioopatrunki-dzieki-polakom.html

- prace zespołu prof. Piotra Kuli http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400058,wodor-w-grafenowym-baku.html

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400173,w-grafenowym-wyscigu-polska-leb-w-leb-z-najlepszymi.html

- prace zespołu prof. Dominika Sankowskiego http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400973,lodzka-propozycja-dla-armii-robokis-2.html

- prace zespołu prof. Leszka Podsędkowskiego – projekt „TeleRobinHeart” realizowany przez konsorcjum z udziałem Politechniki Łódzkiej

http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400853,czy-robotyka-medyczna-bedzie-polska-specjalnoscia.html

- projekt „Termosterowalne polimery biozgodne jako zamienniki skóry do leczenia oparzeń i ran” realizowany przez konsorcjum z udziałem Politechniki Łódzkiej

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,399143,skora-hodowana-w-laboratorium.html

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400854,innowacje-w-leczeniu-oparzen.html

- projekt „Ultraszybkie fotodetektory gra fenowe” realizowany w konsorcjum z udziałem Politechniki Łódzkiej

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400537,ultraszybkie-fotodetektory-grafenowe.html

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024