Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
31.10.2014 aktualizacja 31.10.2014

Sześcioro polskich uczniów pojedzie na obóz ESO Astronomy Camp 2014 we Włoszech

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sześcioro uczniów z Polski weźmie udział w obozie dla młodzieży organizowanym przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem polskich uczniów, aż jedna piąta zgłoszeń była z naszego kraju – poinformowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne, które wraz z partnerami przeprowadziło krajowy konkurs.

Serwis PAP - Nauka w Polsce był patronem medialnym konkursu. Konkurs wsparło finansowo także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwo Wyższego.

ESO Astronomy Camp 2014 to międzynarodowy obóz astronomiczny dla młodzieży w wieku 16-18 lat, który odbędzie się w dniach 26 grudnia 2014 r. – 1 stycznia 2015 r. w Obserwatorium Astronomicznym Aosta Valley w Saint-Barthelemy we włoskich Alpach. Organizowany jest przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), jedną z czołowych organizacji zajmujących się badaniami Wszechświata z powierzchni Ziemi. Tegorocznym tematem przewodnim obozu będzie zagadnienie odległości w kosmosie. Zajęcia poprowadzą m.in. naukowcy z ESO.

Krajowy konkurs na nabór chętnych do udziału w obozie prowadziło Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Napłynęły 54 zgłoszenia od uczniów, co stanowi aż jedną piątą zgłoszeń z wszystkich krajów.

ESO przyznało Polsce łącznie sześć miejsc na obozie. W ramach otwartego konkursu przyznano pięć stypendiów, które pokryją koszt udział w obozie (500 euro) i koszt biletów lotniczych. Dodatkowo na obóz pojedzie zwycięzca Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego (OMSA) w Grudziądzu, który również otrzyma stypendium.

Laureatami stypendiów zostali: Michał Grendysz z Lublina (II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie), Zofia Kaczmarek z Torunia (ZS UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu), Jakub Morawski z Bielska-Białej (V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej), Mikołaj Sabat z Kielc (II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach), Tomasz Świerczewski z Michałowa-Reginowa (Zespół Szkół Nr 73, L O z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy w Warszawie), Klaudia Zięba z Węglówki (I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie).

"Jury miało naprawdę trudne zadanie przyznania stypendiów, bowiem poziom bardzo wielu prac był wysoki i mocno wyrównany. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do dalszego rozwijania astronomicznej pasji, a także do startu w kolejnych edycjach konkursu" - powiedział Krzysztof Czart, polski koordynator Sieci Popularyzacji Nauki ESO.

Stypendia zostały ufundowane przez trzy organizacje zajmujące się popularyzacją nauki: Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD) oraz Fundację „New Space”. Konkurs wsparło także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronami medialnymi były czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” i „Wiedza i Życie” oraz serwis PAP - Nauka w Polsce.

W miniony wtorek minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska podpisała umowę o przystąpieniu Polski do Europejskiego Obserwatorium Południowego. (PAP)

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024