Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
08.11.2014 aktualizacja 08.11.2014

Różne aspekty duchowości poznańskiego Ostrowa Tumskiego na wystawie

Kafel piecowy z przedstawieniem Matki Boskiej. Fot. Magdalena Poklewska-Koziełł Kafel piecowy z przedstawieniem Matki Boskiej. Fot. Magdalena Poklewska-Koziełł

Zabytki odkryte w ostatnich latach, w trakcie badań archeologicznych w rejonie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, można obejrzeć na ekspozycji czasowej „Oblicza sacrum” w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci.

„Ostrów Tumski w Poznaniu ma bardzo długą tradycję związaną z wierzeniami. Nie zaczyna się ona bynajmniej wraz z chrztem Mieszka I i jego dworu, do którego według niektórych teorii naukowych doszło właśnie tutaj” – wyjaśnia Anna Połuboczek, jedna z kuratorek wystawy.

Co ciekawe, w miejscu gdzie stała pierwsza chrześcijańska katedra, archeolodzy napotykają również na świadectwa wcześniejszych wierzeń. Dlatego zwiedzający mogą obejrzeć na wystawie amulety pogańskie wykonane z kręgów ryby czy brązu oraz fragmenty pisanek-grzechotek, które także miały odstraszać złe moce.

Nie zabraknie zabytków z okresu potęgi grodu poznańskiego. Wśród nich są szklane kostki, które składały się na mozaikę w kaplicy Mieszka I. Wiele z zabytków udostępnionych na wystawie pochodzi z okresu późnego średniowiecza i nowożytności. Wszystkie z nich łączy jednak ścisły związek z religijnością ówczesnych. Przykładowo, na ozdobnych kaflach piecowych widnieje wizerunek Matki Boskiej. Wśród najbardziej oczywistych zabytków prezentowanych na wystawie są krzyżyki, medaliki i różańce, które nosili parafianie, a czasem i sami duchowni.

Jak informują organizatorzy ekspozycji, głównym jej celem jest przybliżenie zwiedzającym tajemniczej i ulotnej atmosfery, która trwa na Ostrowie Tumskim od ponad tysiąca lat.

„Wchodząc na Ostrów Tumski można ulec wrażeniu, że przekraczamy granice innego świata. Zaciszna wyspa to jedno z niewielu miejsc w Poznaniu, w którym na co dzień sfera duchowości przeważa nad szarością dnia codziennego. Dzieje się tak już od setek lat. Od wieków nad tym miejscem górowały świątynie - w niektórych nadal trwają modlitwy, a do pewnych już nigdy nie wstąpimy” – czytamy w zaproszeniu muzealników.

Wystawa będzie czynna do 21 grudnia br. Rezerwat Archeologiczny Genius loci, który jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, mieści się przy ul. Ks. I. Posadzego 3 w Poznaniu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024