Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
17.11.2014 aktualizacja 17.11.2014

Studenci z Wrocławia najlepsi w konkursie Quarry Life Award

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zwyciężyły w drugiej polskiej edycji konkursu przyrodniczego Quarry Life Award. Kolejne miejsca zajęły Stowarzyszenie Natura i Człowiek oraz Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX. Od marca na terenie kopalń realizowali własne badania służące zachowaniu bioróżnorodności.

Celem konkursu Quarry Life Award jest promowanie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalń surowców mineralnych należących do koncernu HeidelbergCement.

Najwięcej punktów konkursowe jury przyznało studentom z Uniwersytetu Wrocławskiego i Przyrodniczego we Wrocławiu za projekt poświęcony analizie glebowego banku nasion. "Realizacja tego projektu wymagała od nas powołania interdyscyplinarnego zespołu badawczego. Zadaniem poszczególnych członków zespołu było przeprowadzenie określonych badań terenowych na terenie Kopalni Surowców Mineralnych Nowogród Bobrzański. Wyniki prac badawczych posłużyły nam do opracowania konkretnych sposobów rekultywacji, które następnie, w kolejnych latach, zostaną wykorzystane przez Grupę Górażdże" – mówi koordynator projektu Grzegorz Swacha.

Główna nagroda wyniosła 5 tys. euro. "Jeszcze nie wiemy, na co przeznaczymy tę kwotę, być może będzie to ekspedycja naukowa na Bałkany" – mówił Swacha.

Drugie miejsce przypadło Stowarzyszeniu Natura i Człowiek z Wrocławia – za projekt inwentaryzacji gatunków dzikich pszczół w Kopalni Wapienia Górażdże. Trzecie miejsce zajęło Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX, które wzięło pod lupę gatunki płazów i gadów występujących w Kopalni Wapienia Górażdże, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk gatunków rzadkich, jak np. gniewosz plamisty. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymali nagrody pieniężne o wartości 3 tys. oraz 1,5 tys. euro.

"Poprzez organizację konkursu chcemy propagować wiedzę na temat walorów przyrodniczych terenów kopalnianych oraz przyczynić się do zachowania ich wyjątkowej fauny i flory w przyszłości. W realizacji tego zadania już po raz drugi pomagają nam przyrodnicy z całej Polski" – wyjaśnia prezes zarządu Górażdże Cement SA, Andrzej Balcerek.

Tegoroczna edycja QLA to ponad 300 projektów zgłoszonych w 22 krajach na czterech kontynentach. Do ścisłego finału przeszło 110 najlepszych prac. To ich autorzy otrzymali szansę przeprowadzenia badań na terenie kopalń i na tej podstawie opracowania zaleceń i wytycznych w zakresie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalnianych.

Rozstrzygnięcie międzynarodowej edycji, w której jednocześnie uczestniczą polskie zespoły z finałowej piątki, nastąpi 9 grudnia w Pradze. Na tym szczeblu przyrodnicy walczą o nagrody pieniężne o łącznej wartości 80 tys. euro.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024