Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
24.11.2014 aktualizacja 24.11.2014

Im więcej czasu poświęcamy na gotowanie, tym zdrowiej się odżywiamy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Poświęcanie mniej niż godziny dziennie na przygotowywanie posiłków w domu wiąże się ze spożywaniem znacznie większej ilości tzw. fast foodów i wydawaniem większych sum na jedzenie - wynika z badania opisanego na łamach „American Journal of Preventive Medicine”.

Brak czasu może więc być jedną z najważniejszych przeszkód na drodze do utrzymania zdrowej diety. Badanie dowodzi też, że ilość czasu spędzanego na kucharzeniu jest również proporcjonalna do ilości spożywanych owoców i warzyw.

Wyniki są oparte na odpowiedziach 1319 dorosłych osób, które brały udział w telefonicznych ankietach prowadzonych w latach 2008-2009. Uczestników pytano, ile godzin dziennie spędzają na przygotowywaniu posiłków i sprzątaniu po nich. Notowano również, co najczęściej jedzą, ile wydają na produkty żywnościowe i jak często stołują się w restauracjach.

Okazało się, że około 16 proc. badanych na szykowanie posiłków dla siebie i rodziny poświęcało mniej niż jedną godzinę dziennie. 41 proc. poświęcało na to 1-2 godziny, a w przypadku 43 proc. były to ponad dwie godziny.

Badacze zauważyli, że praca zawodowa wykonywana poza domem wiązała się z mniejszą liczbą godzin spędzonych na przygotowywaniu posiłków. Osoby, które przeznaczały na to najmniej czasu, częściej żywiły się gotowymi daniami i fast foodami oraz jadły znacznie mniej owoców i warzyw. Co ciekawe, ponad 2/3 osób poświęcających na gotowanie najwięcej czasu stanowiły kobiety. Nawet te, które pracowały poza domem.

„Nasze badanie potwierdza to, co wielu z nas zauważa w codziennym życiu - że czas, a właściwie jego brak, często stanowi przeszkodę w zdrowym odżywianiu” - mówi dr Lauri Wright, dietetyk z Uniwersytetu Południowej Florydy w Tampie, główny autor pracy.

Jak dodaje, dietetycy i specjaliści od żywienia potrafią doradzić swoim pacjentom, jak przygotowywać zdrowe i pełnowartościowe posiłki dysponując nawet niewielką ilością czasu. Warto korzystać z ich porad, aby nauczyć się optymalizacji czasu i pieniędzy, co umożliwi szybkie przygotowania zdrowych posiłków i przekąsek dla całej rodziny. (PAP)

kap/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024