Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
26.11.2014 aktualizacja 26.11.2014

Naukowcy nauczą się zdobywać granty ERC

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy, którzy chcieliby powalczyć o grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), ale nie wiedzą jak się do tego zabrać, mogą wziąć udział szkoleniu "ERC Workshop: How to get the ERC grant?". Będzie ono poświęcone indywidualnym i instytucjonalnym aspektom przygotowywania i realizowania grantów ERC.

Spotkanie organizują: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Ambasadą Brytyjską i Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych Unii Europejskiej.

W spotkaniu mogą wziąć udział naukowcy zainteresowani złożeniem wniosku do ERC w 2015 r., głównie granty Starting i Consolidator. Skierowane jest też do decydentów i twórców strategii uczelni i instytutów naukowych mających wpływ na działania administracji.

Warsztat ma wesprzeć naukowców w jak najlepszym przygotowaniu wniosku aplikacyjnego oraz ułatwić władzom uczelni i instytutów stworzenie kompetentnego zaplecza organizacyjnego, przyjaznego badaczom i sprzyjającego pozyskiwaniu grantów ERC oraz ich sprawnemu zarządzaniu.

Warsztat – w języku angielskim, bez tłumaczenia – odbędzie się 11 grudnia br. w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie, przy ul. Pawińskiego 5B.

Formularz zgłoszeniowy należy przesłać emailem do Krajowego Punktu Kontaktowego do 30 listopada 2014 r. Szczegółowe informacje na temat spotkania są dostępne na stronie internetowej.

Europejska Rada ds. Badań (European Research Council) to założona w 2007 r. ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie. Granty ERC przyznawane są czołowym naukowcom dowolnej narodowości mieszkającym na terenie europejskiej przestrzeni badawczej lub deklarującym chęć przeprowadzenia się na ten teren. Obejmuje on państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz państwa stowarzyszone w ramach unijnych programów w zakresie badań naukowych.

Wciąż niewielu polskich naukowców otrzymuje granty ERC. W gronie polskich zdobywców ERC Advanced Grants znajdują się: prof. Tomasz Dietl (laureat z 2008 roku), prof. Andrzej Udalski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (2009) i prof. Ryszard Horodecki z Uniwersytetu Gdańskiego (2011).

Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego publikowanych w 2013 roku wynika, że w programie Advanced Grants średni wskaźnik sukcesu w UE wynosi ponad 14 proc., a Polski w tej kategorii - 1,5 proc. Nieco lepiej wygląda sytuacja w programie Starting Grants - dla młodych naukowców. W Unii Europejskiej średnio 11 proc. spośród wnioskodawców uzyskuje dofinansowanie. Współczynnik sukcesu młodych naukowców z Polski wynosi zaledwie 2,7 proc.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024