Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
26.11.2014 aktualizacja 26.11.2014

Śląskie Kuratorium oświaty podpisało z uniwersytetem "Pakt dla Kształcenia"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach na uczelni oraz korzystać z nowoczesnych laboratoriów, a nauczyciele doskonalić się zawodowo - to jedne z wielu założeń podpisanego przez Uniwersytet Śląski i Kuratorium Oświaty w Katowicach "Paktu dla Kształcenia".

Dokument \"Pakt dla Kształcenia\" został podpisany podczas drugiego i ostatniego dnia Śląskiego Kongresu Oświaty w Katowicach. Udział w nim wzięło ok. 1,5 tys. nauczycieli z woj. śląskiego oraz ponad 50 ekspertów z całego kraju.

Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber powiedział, że podpisany we wtorek pakt dotyczy w szczególności kwestii doskonalenia nauczycieli oraz pracy \"z uczniem zdolnym bądź wymagającym szczególnego wsparcia\". Współpraca ta będzie polegać m.in. na wspólnym udziale - szkoły i uczelni - w przygotowywaniu uczniów do konkursów przedmiotowych, ogólnopolskich olimpiad.

Uczelnia podkreśla, że celem paktu oprócz promowania wybitnych uczniów, będzie też promowanie innowacyjnych metod pracy z uczniem, \"budowanie i podwyższanie prestiżu zawodu nauczyciela jako zachęty dla najlepszych absolwentów szkół wyższych o kierunkach pedagogicznych\" oraz udostępnienie bazy dydaktycznej i naukowej do prowadzenia zajęć i doświadczeń z uczniami.

Współpraca dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych z uczelnią i naukowcami, to jak przekonuje uczelnia \"obopólna korzyć\". \"Uczniowie zapoznają się z zapleczem badawczym uczelni, będą mogli pracować na specjalistycznym sprzęcie, w nowoczesnych laboratoriach, zaś nauczyciele będą mogli prowadzić wspólne projekty z naukowcami oraz konsultować własne\" - poinformowało biuro prasowe uczelni.

Śląski Kongres Oświaty odbył się po raz drugi. W ub. roku odbywał się pod hasłem \"Dziś kształcimy (się) dla jutra\", w tym roku jest to \"Otwarta szkoła\". Jego celem jest prezentowanie nauczycielom i dyrektorom szkół nowatorskich metod edukacyjnych oraz przekonanie ich o potrzebie dostosowania nauczania do zmieniających się potrzeb i możliwości uczniów.

Wszystkie wnioski z przeprowadzonych na tegorocznym kongresie debat oraz spotkań z udziałem nauczycieli i dyrektorów szkół - jak zapowiedziała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Wietrzyk - zostaną przekazane sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży. Pierwsze wnioski już napłynęły. Nauczyciele wskazali, że należy m.in. zwiększyć zaangażowanie rodziców do współrządzenia szkołą a szkołom dać więcej swobody w pracy z uczniem.

Dwudniowy kongres został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Uniwersytet Śląski. (PAP)

ktp/ jbr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024