Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
27.11.2014 aktualizacja 27.11.2014

Dzieci pamiętają to, co dobre

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

5-miesięczne dzieci mają skłonność do zapamiętywania wydarzeń związanych z pozytywnymi emocjami – wynika z badania opublikowanego na łamach magazynu „Infant Behavior and Development”.

Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga (USA) ustalili, że 5-miesięczne dzieci lepiej zapamiętują bodźce związane z pozytywnymi emocjami niż te skorelowane z afektem negatywnym.

„Jedni badają u niemowląt pamięć, inni odróżnianie emocji, a my jako pierwsi zbadaliśmy, jak te emocje wpływają na pamięć” – mówi prof. Ross Flom, koordynator badania.

Badacze posadzili małych ochotników przed ekranem, na którym wyświetlano osoby przemawiające wesołym, neutralnym lub gniewnym głosem. Zaraz po prezentacji emocjonalnego bodźca na monitorze następowała prezentacja geometrycznego kształtu.

Pięć minut po tym wydarzeniu oraz następnego dnia sprawdzano, czy dzieci zapamiętały konkretną figurę. W tym celu pokazywano im dwa kształty – jeden, który był identyczny z tym prezentowanym w poprzedniej części badania i jeden zupełnie nowy. Oba znajdowały się tuż obok siebie. Obserwowano, ile razy badane niemowlę spojrzy na dany obrazek oraz jak długo będzie patrzyło na każdy z nich.

Okazało się, że dzieci dużo lepiej pamiętały kształt, któremu towarzyszyły uprzednio pozytywne emocje.

„Uważamy, że pozytywny afekt wzmaga u dzieci działanie systemu uwagi i podwyższa ogólne pobudzenie organizmu, dzięki czemu poprawia zdolność do przetwarzania informacji i zapamiętywania wzoru geometrycznego” – tłumaczy Flom. (PAP)

ooo/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024