Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
26.11.2014 aktualizacja 26.11.2014

Minister nagrodziła naukowców za wybitne osiągnięcia

Minister Lena Kolarska-Bobińska (L), podczas uroczystości wręczenia Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego najwybitniejszym polskim uczonym, 26 listopada 2014 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/ Rafał Guz 26.11.2014 Minister Lena Kolarska-Bobińska (L), podczas uroczystości wręczenia Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego najwybitniejszym polskim uczonym, 26 listopada 2014 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/ Rafał Guz 26.11.2014

Grzegorz Kołodko, Andrzej Pawłucki i Krzysztof Abramski z zespołem - to laureaci nagród ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne. Wręczyła je w środę w Warszawie szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska.

Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska wręczając nagrody podkreślała, że Polska musi uczestniczyć w dyskusji nad tym, w jakich proporcjach dzielić finanse między nauki podstawowe - a więc te, które prowadzą do rozwoju wiedzy - a nauki stosowane (te, rozwijane z nadzieją na wdrożenia) i jak ustalić relację między tymi naukami, aby osiągnąć synergię.

Minister zwróciła też uwagę, jak ważna jest dydaktyka na uczelniach w rozwoju nauki. "Bez dobrego kształcenia nie ma dobrych badań podstawowych ani stosowanych, ani innowacyjności" - mówiła. Przyznała, że dydaktyka musi się opierać zarówno na współpracy różnych ośrodków, jak i na partnerstwie studentów i doktorantów. Przyznała, że osoby te muszą być wciągane do badań, bo to one będą kształtować przyszłą naukę.

W swoim przemówieniu Kolarska-Bobińska podkreślała też rolę komercjalizacji badań. "Polski przemysł powoli zaczyna doceniać inwestycje w badania i rozwój (B+R). Statystyki pokazują, że zaufanie sektora prywatnego do nauki rośnie - wydatki na B+R w ubiegłym roku podskoczyły o 17 proc." - podkreśliła minister i dodała, że powinno to również działać też w drugą stronę - nauka musi się przekonać do przemysłu. Według minister to, że jakiś innowacyjny pomysł powstaje poza instytucją naukową, nie powinno być dla naukowca powodem do wstydu, ale powodem do dumy.

Nagrodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne w kategorii badań podstawowych odebrał prof. Krzysztof Abramski z Politechniki Wrocławskiej wraz z dr. Jarosławem Sotorem i dr. Grzegorzem Soboniem. Nagrodzeni naukowcy zajmują się badaniami nad laserami światłowodowymi, a w szczególności nad laserami emitującymi ultrakrótkie impulsy. Takie lasery będą mogły być wykorzystywane w nauce i przemyśle.

Z kolei prof. Andrzej Pawłucki z AWF we Wrocławiu otrzymał nagrodę za badania na rzecz rozwoju społeczeństwa. Ten naukowiec zajmuje się w swoich badaniach nauką o kulturze fizycznej, a w szczególności pedagogiką kultury fizycznej, zdrowia i sportu.

Prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie otrzymał z kolei nagrodę za badania na rzecz rozwoju gospodarki. Kołodko jest profesorem nauk ekonomicznych i jednym z architektów polskich reform gospodarczych. "Moje największe osiągnięcie naukowe to teoria nowego pragmatyzmu ujmująca w kategoriach interdyscyplinarnych problemy zrównoważonego, dalekosiężnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Cieszę się, że część myśli ekonomiczno-społecznej jest eksportowana, ukazuje się bowiem w postaci różnych prac w kilkunastu językach w świecie" - skomentował Kołodko.

Ministerstwo przyznało też nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej, a także nagrody dla nauczycieli akademickich za całokształt dorobku, nagrody za osiągnięcia naukowe lub dydaktyczne oraz nagrody za osiągnięcia organizacyjne. "W dziedzinach, którymi się zajmujecie, jesteście architektami zmian" - powiedziała w obecności kilkudziesięciu laureatów Lena Kolarska-Bobińska.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024