Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
28.11.2014 aktualizacja 28.11.2014

Resort nauki: 1,5 mld euro z Horyzontu 2020 to dla Polski cel osiągalny

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Z ponad 70 mld euro przeznaczonych na unijny program badań - Horyzont 2020 - polska nauka powinna zdobyć 1,5 mld euro. To cel ambitny, ale osiągalny - ocenił w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji podsekretarz stanu w resorcie nauki Jacek Guliński.

"Perspektywa finansowa 2014-2020 to powinien być dobry czas dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, przynajmniej z punktu widzenia możliwości dostępu do środków finansowych" - powiedział w czwartek podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jacek Guliński.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przedstawił on informację ministra nauki na temat wsparcia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego z funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej UE w latach 2014-2020.

Guliński przypomniał, że oprócz pieniędzy z funduszy strukturalnych, polscy naukowcy mogą starać się o środki z unijnego, siedmioletniego programu ramowego na rzecz badań naukowych i innowacji - Horyzont 2020.

"W programie Horyzont 2020 o pieniądze konkurują przedstawiciele dziesiątek krajów. Mimo, że jego budżet zakrawa na ponad 70 mld euro na najbliższe lata, to konkurencja jest trudna i żadne pieniądze nie są przewidziane odgórnie dla danego kraju czy instytucji. Ambitny cel, który stawiamy przed sobą, to zdobycie z tego 1,5 mld euro. To będzie wynik w kategoriach sukcesu. To cel ambitny, ale osiągalny" - powiedział Guliński.

Jak podkreślił, zdobycie pieniędzy z programu Horyzont 20202 jest dużym wyzwaniem, dlatego resort nauki ogłosił "Pakt dla Horyzontu 2020", który miał mobilizować polskich badaczy, aby skuteczniej sięgali po środki Unii Europejskiej. Podpisało go 340 instytucji naukowych.

Resort nauki - mówił Guliński - realizuje też m.in. program "Granty na granty", w którym przygotowano środki dla przyszłych koordynatorów projektów naukowych, aby mieli pieniądze na budowanie konsorcjów i występowanie z aplikacjami do Komisji Europejskiej. W kolejnym programie "Ideas Plus" na pieniądze mogą liczyć projekty, które w prestiżowych konkursach Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council) otrzymały wysoką punktację, ale ich nie wygrały. Jak zapowiedział, w przyszłym roku na premię finansową będą mogli też liczyć naukowcy, którzy piszą, aplikują, a przede wszystkim zdobywają granty. "Mam nadzieję, że te działania doprowadzą do tego, że absorpcja środków będzie na tym poziomie, który nam się marzy" - podkreślił Guliński.

Zaznaczył, że jest na to spora szansa, bo w pierwszych 38 konkursach Horyzontu 2020 wskaźnik sukcesu Polski (stosunek liczby wniosków finansowanych do liczby wniosków złożonych) sięgnął 15,8 proc. i był o 2 punkty proc. większy niż średnia dla Unii Europejskiej. Na 800 projektów, które zostały skierowane do dofinansowania w ramach programu Horyzont 2020, polscy naukowcy są zaangażowani w 127. W 11 takich projektach polscy badacze są koordynatorami. "To pierwsza jaskółka, która wiosny nie czyni, ale jeżeli będziemy szli w tym duchu, to możemy się spodziewać sukcesu" - podkreślił Guliński.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024