Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
28.11.2014 aktualizacja 28.11.2014

AGH będzie współpracować ze światowym koncernem Thales

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Międzynarodowy koncern Thales oraz Akademia Górniczo-Hutnicza podpisały w czwartek porozumienie o współpracy. Umowa przewiduje rozwój wspólnych projektów naukowych w zakresie nowoczesnych technologii oraz stypendia dla studentów i doktorantów.

W gmachu głównym AGH porozumienie podpisali przedstawiciele władz uczelni i francuskiego koncernu o międzynarodowym zasięgu. W ceremonii uczestniczył ambasador Francji w Polsce, Pierre Buhler.

Jak podkreślają inicjatorzy umowy, z dwustronnej współpracy mają skorzystać przede wszystkim studenci i absolwenci Akademii. Umowa zakłada organizację praktyk oraz staży, a także pomoc w przygotowywaniu prac badawczych studentów i młodych pracowników naukowych uczelni.

Wspólne projekty AGH i Thalesu mają dotyczyć rozwoju możliwości sektora przestrzeni kosmicznej, obronności, bezpieczeństwa oraz inteligentnych systemów transportowych (tzw. ITS).

„AGH wkracza w nowe technologie, np. kosmiczne; w Polsce ten przemysł się dopiero buduje. Współpraca z Thalesem, największym producentem satelitów telekomunikacyjnych i naukowych, daje nam ogromne możliwości” - powiedział PAP współinicjator porozumienia ze strony polskiej, prof. Tadeusz Uhl z Katedry Robotyki i Mechatroniki AGH.

Wiceprezes i dyrektor techniczny koncernu Thales, Marko Erman, zauważył, że jego firma rozwija już wspólne projekty z ponad 50 ważnymi uczelniami i laboratoriami badawczymi w Europie, Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Uczestniczący w spotkaniu prezes Thales Polska, Paweł Piotrowski, podkreślił, że Thales „inwestuje 20 proc. swoich rocznych dochodów w prace badawczo-rozwojowe”. Piotrowski wyraził nadzieję, że w wyniku czwartkowej umowy najlepsi absolwenci AGH zasilą szeregi jego firmy; według niego, w przyszłym roku Thales Polska zamierza zatrudnić od 20 do 50 inżynierów.

Do porozumienia między dwoma partnerami doszło przy wsparciu francuskich placówek dyplomatycznych w Polsce oraz Instytutu Francuskiego.

Thales jest światowym liderem technologicznym na rynku lotniczymi kosmicznym, transportowym oraz obronnym i bezpieczeństwa. W 2013 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 14,2 miliarda euro, działając w 56 krajach.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024