Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
29.11.2014 aktualizacja 29.11.2014

Rękawice Spider-Mana wzorowane na gekonach

Fot. PAP/EPA/ WALTER BIERI 15.08.2012 Fot. PAP/EPA/ WALTER BIERI 15.08.2012

Wzorując się na chodzących po ścianach i sufitach jaszczurkach - gekonach, naukowcy ze Stanford University opracowali rękawice pozwalające wspinać się po szklanej ścianie – informuje pismo Royal Society „Interface”.

Wyposażony w takie rękawice z 24 powierzchniami adhezyjnymi (mającymi w sumie 149 centymetrów kwadratowych) ważący 70 kilogramów inżynier Elliot Hawkes nie miał problemu z wchodzeniem setki razy na gładką szklaną ścianę o wysokości 3,6 metra (do rękawic podwieszone były także podpórki na nogi).

Dzięki niezwykle skomplikowanej powierzchni na stopy gekona zaczynają działać siły oddziaływań międzymolekularnych – siły van der Waalsa. To bardzo słabe siły, ale niezwykle rozwinięta powierzchnia stopy sprawia, że sumaryczne oddziaływanie jest znaczne.

Dotychczasowe próby odtworzenia mikrostruktury powierzchni stopy gekona nie były w pełni udane - uzyskiwano podobny efekt tylko przy bardzo małych powierzchniach. Tym razem dzięki pokrytym nanowłóknami elementom z polidymetylosiloksanu (PMDS) przyleganie jest bardzo dobre niezależnie od wielkości powierzchni. Jednocześnie łatwo oderwać adhezyjny element przykładając siłę prostopadle do powierzchni.

Aby ciężar równomiernie się rozkładał, przylgi zamontowano na sprężynkach z zapamiętującego kształt stopu, który pod wpływem rozciągania staje się miększy. Systemu mogą używać osoby o wadze maksimum 90 kilogramów. Nie nadaje się jednak do powierzchni szorstkich, nie działa w czasie deszczu i jest podatny na zabrudzenia, które zmniejszają jego skuteczność. Na szczęście łatwo usunąć brud za pomocą zwykłej taśmy klejącej.

Specjaliści ze Stanford chcą wspólnie z NASA opracować oparte na podobnych, co rękawice zasadach chwytaki dla kosmicznych robotów pozwalające usuwać kosmiczne śmieci. (PAP)

pmw/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024