Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
11.12.2014 aktualizacja 11.12.2014

Ukazał się podręcznik promocji archeologii

„Cyfrowy archeolog. Podręcznik promocji archeologii w nowych mediach” to tytuł pierwszej na polskim rynku wydawniczym publikacji poruszającej tak kompleksowo zastosowanie nowoczesnych technologii na potrzeby popularyzacji archeologii.

Książka ukazała się nakładem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i jest jednym z efektów realizowanego w tej instytucji projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszym etapem przedsięwzięcia były warsztaty szkoleniowe skierowane do osób odpowiedzialnych za promocję i public relations w różnego rodzaju polskich placówkach o profilu archeologicznym, w tym instytutach archeologii, muzeach i organizacjach pozarządowych.

Publikacja składa się z sześciu rozdziałów poprzedzonych wstępem, w którym zawarto krótkie podsumowanie dotyczące stanu polskiej popularyzacji archeologii, głównie w mediach elektronicznych. W dalszej części czytelnik pozna tajniki kontaktów z mediami, dowie się, w jaki sposób zaprojektować aplikacje na urządzenia mobilne, na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z mediów społecznościowych.

Poruszono również zagadnienia odnoszące się do praw autorskich oraz promocji archeologii z pomocą kamery. Autorzy są praktykami, osobami aktywnymi na polu szeroko pojętej komunikacji naukowej, z których część współpracuje na co dzień z muzealnikami lub archeologami. Wśród nich znalazła się antropolog kultury, dziennikarka, specjalistka ds. PR, artystka, programista, reżyser i operator filmowy.

Książka wpisuje się w nurt niedawno wydanej publikacji z dziedziny promocji nauki – „Promosaurusa” przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego (CITTRU) oraz wydawnictwa „Promocja w nauce. Poradnik dobrych praktyk”, które ukazało się nakładem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2007 roku.

Publikację „Cyfrowy archeolog. Podręcznik promocji archeologii w nowych mediach” można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Muzeum w formatach PDF i EPUB (przeznaczonym na czytniki elektroniczne).

PAP - Nauka w Polsce

szz/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024